X


5 Büyük Teknoloji Firması Kripto Paralardan Daha Fazla Değer Kaybetti

Kripto paralar FAANG'e göre daha az değer kaybetti.
14:00
23 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

En değerli beş teknoloji hisse senedi toplamda 52 haftalık en yüksek değerine ulaştıktan sonra yaklaşık 1 trilyon dolar değer kaybetti. Bu da kripto paraların en yüksek piyasa değerine ulaştığından bu yana kaybettiğinden daha fazla.

Facebook, Apple, Amazon, Netflix ve Google’dan oluşan en büyük teknoloji hisselerine kısaca FAANG adı veriliyor, FAANG bir süredir ayılarla boğuşuyordu. Apple iPhone XR modeline karşı düşük talep ve kötü değerlendirmelerden ötürü sıkıntı yaşıyordu. Sosyal medya devi Facebook ise bu dönemde %40’lık bir gerileme yaşadı.

Amazon, Netflix ve Google karlılıkları tartışılırken 4. çeyrek raporlarının kötü gelmesiyle birlikte düşüş yaşamaya başladılar. FAANG’e kıyasla kripto para piyasası 666 milyar dolar kaybetti. Tabii aralarında uyumlu olmaları iki farklı alanda değerler olduklarını değiştirmiyor.

FAANG hisse senetleri milyarlarca dolarlık gelir elde eden ve çalışan ürünlere sahip büyük firmaları içeriyor. Diğer yandan kripto paralar halen proje aşamasında ve uzun vadede ürünlerinin çalışabileceğini kanıtlaması gerekiyor. Bu yüzden kripto paralar spekülasyonlar ile yön kazanıyor, FAANG için geçerli olan şeyler kripto para piyasası için geçerli olmayabilir.

Makro ekonomik badirelerin kripto paraları az etkilediği söylenmesine rağmen kripto paraları etkileyen en önemli etken dolar oluyor. Yeşil bu yıl içerisinde 16 aylık en yüksek değerine ulaştı çünkü Avrupa piyasası Brexit’ten dolayı belirsizliklerle boğuşuyordu. Ayrıca yıl sonunda Fed’in faiz artırma planı doların diğer birimler karşısında yükselmesine neden oldu. Yükselen dolar en çok uluslar arası ticaret yapan şirketleri etkiledi.

Bu sırada kripto para sektörü büyük beklentilerin bulunduğu bir dönemden geçti ve dip noktası bulabilmek adına düzeltmelere devam etti. ABD Adalet Bakanlığı’nın BitMex ve Tether’ı piyasa manipülasyonu şüphesiyle soruşturması kanayan yarayı biraz daha açtı. Aynı zamanda BCH topluluğunun sivil savaşı da sürmekteydi ve kripto para piyasası güçlenen dolar karşısında duramadı.

Dolar boğa hedeflerine ulaştığı zaman FAANG’in yavaşça toparlayacağı söylenebilir. Ancak kripto paralar açısından düzenleme belirsizliği, uyum sağlama ve en önemlisi teknolojik olarak ileriye taşınması gerekliliği önemini koruyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar