X


Bitcoin’nin Mobil E-ticaret Üzerindeki Rolü

07:30
21 Ekim 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

E-ticaret tüm dünyada gelişmekte ve büyümekte olan bir trend. Bir çok bilinen büyük e-ticaret markasının kendi mobil uygulaması mevcut.  Ayrıca günümüzde bir çok firma, satın alma işlemlerini de mobil uygulama üzerinden gerçekleştiriyor.

Mobil uygulamalar, ek satış ve gelir için oldukça başarılı olsa da, bazı eksiklikleri de olduğu biliniyor. Örneğin, bu araçlar kullanıcıları özel bir indirim için uygulamayı indirmesine zorlamakta iken, bazı firmalar ise uygulamayı indirmeden benzer indirim fırsatları sunabiliyor. Bunun sonucunda da uygulamayı indirmeye zorlama, müşteri tabanının küçük bir bölümünün kaybedilmesine neden olabiliyor.

Tabi ki bu iş modelinin olumlu yönleri de var. Örneğin, firmalar kullanıcılarına çeşitli sorular sorarak, onları daha yakından tanıyabilir ve onlara özel kişileştirilmiş fırsatlar sunabilir.

Tüm bunların yanında mobil uygulamalar müşterilerin finansal bilgilerini (kredi kartı ve banka kartı bilgilerini) saklamak için tam olarak güvenli bir çözüm sunamıyor. E-ticaret uygulaması olan firmaların mevcut mobil ödeme seçeneklerine güvenmeyen insanlar için daha güvenli ödeme seçeneklerini eklemesi artık kaçınılmaz bir hal alıyor.

Bunun için en iyi aday, bankacılık sisteminin dışında faaliyet gösteren saygın bir digital para birimi olan Bitcoin olabilir. Bitcoin ödeme sistemleri satıcılar açısından son derece kolay bir entegrasyona sahip.  Ayrıca Bitcoin kullanarak birkaç saniye içerisinde tüm dünyaya para transferleri küçük maliyetler ile gerçekleştirilebilir. Günümüzde bu avantajları gören bir çok şirket ödemelerde Bitcoin kabulüne başlayarak ödeme gider ve masraflarından kurtuluyor.

Araştırmalara göre, Bitcoin ödemeleri tüm dünyada özellikle gelişmekte olan ülkelerde artış gösteriyor. Bunun sonucu olarak da finansal hizmetlere erişimi az olan ülkelerde, alternatif arayışları Bitcoin’nin kullanılabilirliğini artırıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar