reklamı kapat

Bitcoin’in Düşmesine Sebep Olacak 4 Neden

Analistlere göre son günlerde piyasada yaşanan bazı durumlar Bitcoin’in düşmesine sebep olacak.
08:00
19 Mayıs 2020

Bundan iki ay önce küresel salgının piyasada yarattığı korku ile hem geleneksel piyasalarda hem kripto para piyasasında büyük bir satış baskısı ile karşılaşıldı. Baskının büyüklüğü ile birlikte lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 3.700 dolara kadar geriledi. Ancak blok ödülü yarılanması ve mevcut ekonomik durum sebebiyle BTC güzel bir toparlanma sergiledi ve fiyatı 10.000 dolara kadar çıktı.

Ancak analistler bu güzel toparlanmanın ardından 8.800 ile 9.100 dolar bandına doğru bir geri çekilme bekliyor ve bunun için dört sebep sunuyor:

1) Büyük Satış Duvarı

Bitfinex’in emir defterindeki girişler, 10.000 dolar bandında büyük bir satış baskısı ile karşılaşılabileceğini ve bunun sonucunda rallinin yavaşlayabileceğini gösteriyor. Verilere göre, 9.900 dolardan 10.600 dolara kadar ve çoğunluğu 10.000 dolar ile 10.400 dolar arasında olan yaklaşık olarak 4.200 BTC’lik satış emri bulunuyor.

Yalnızca Bitfinex’de değil farklı kripto para borsalarında da benzer tablonun görülmesi, henüz 10.000 doların aşılması için uygun koşulların sağlanamadığı şeklinde yorumlanıyor.

2) Fonlama Oranları

Önde gelen bir kripto grafik uzmanı Byzantine General’in yakın zamanda paylaştığı verilere göre, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin OKEx’teki fonlama oranı “aniden tekrar çok yüksek eğilim göstermeye” başladı. Yüksek fonlama oranları, uzun pozisyonların aşırı değerlendiği ve dolayısıyla ayıların harekete geçmeye hazır oldukları şeklinde yorumlanıyor.

3) Korku ve Açgözlülük Endeksi

Yatırımcı hissiyatının ne yönde olduğunu belirlemek amacıyla; işlem hacimleri, sosyal medya hissiyatı ve farklı birçok etkeni değerlendiren bir endeks olan “korku ve açgözlülük endeksi”  Fear & Greed Index), iki ayın en yüksek seviyesi olan 50 puana ulaştı.

Bunun yanında endeks henüz göstergenin “açgözlülük” tarafında olmasa da, analizler bu endeksin yüksek değerlerinin kısa ve orta vadeli piyasa üstleriyle örtüştüğünü ortaya koyuyor.

4) Spot BTC Hacmi Düşüyor

Geçen ayın sonlarında Bitcoin, Şubat ayından bu yana ilk kez 10.000 doları aştığı zaman, Bitwise’ın hacim panosu tek bir günde yaklaşık 5 milyar dolarlık spot işlem hacmi kaydetti. Aynı gösterge paneli son 24 saat içinde spot işlem hacmini 1.7 milyar dolar olarak kaydederek piyasa faaliyetlerinde güçlü bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Bu dört gösterge analistlere göre 3.700 dolar dan 10.000 dolara kadar olan yükseliş ivmesinin kaybedildiğini ve bir düşüş trendinin hakim olacağını gösteriyor…

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.