X


“Bitcoin’i Övmeye Değil Gömmeye Geldim”

UBS'in baş ekonomisti Paul Donovan, eleştiri oklarını yeniden kripto paralara yöneltti.
22:00
1 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

İsviçre’nin en büyük bankası UBS’in baş ekonomisti Paul Donovan, kripto paraların hiçbir geleceği olmayacağına yönelik görüşlerini yineledi.

CNBC’ye konuşan Donovan, dijital varlıkların sorunlu olduğunu bu nedenle hiçbir zaman para olamayacaklarını savundu. Donovan’a göre geçtiğimiz sene kripto para piyasasında yaşanan yükselişlerin kötü bir şekilde sonuçlanacağını lise eğitimi almış herkes apaçık görebilirdi. Donovan’ın görüşüne göre kripto paraların en büyük sorunu asla bir değer deposu olamayacak olmaları:

Ekonomistler, değerin arz taleple alakalı bir şey olduğunu bilir. Ancak kripto para birimlerinde talepteki düşüşe cevap olarak arzda herhangi bir değişiklik yapamazsınız.

UBS’in baş ekonomisti Donovan, Bitcoin’in ancak başarısız devletlerde kitleler halinde benimsenme ihtimalinin olduğunu kaydetti:

Eğer bir ülkede işler yolunda gitmezse toplum anarşikleşmeye başlar. Böyle bir ortamda kripto para birimleri gibi şeyler yararlı olabilir.

Röportaj, Donovan’ın bu hafta başında UBS’in resmi blogunda yayımladığı “Bitcoin’i Övmeye Değil Gömmeye Geldim” başlıklı yazısının ardından geldi. Donovan, kaleme aldığı yazısında kripto para geliştiricilerinin ekonomiden anlamadığını iddia ediyor. Donovan’ın kripto para karşıtı açıklamaları pek de şaşırtıcı olmadı. Çünkü ünlü ekonomist geçtiğimiz yıl CME’nin Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini duyurmaya hazırlandığı günlerde kripto paraları lale balonuna benzetmişti. Donovan’la benzer bir şekilde UBS’in başkanı Axel Weber de Bitcoin’i acımasızca eleştirmişti. Ayrıca geçtiğimiz aylarda bir Fransız mahkemesi İsviçre’nin en büyük bankası UBS’i  kara para aklamakla suçlamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • İsmail Babacan
    3 sene önce

    Kara para aklamakla suçlanan UBS’nin ekonomisti gelmiş kripto paraları eleştiriyor..sadece bitcoini eleştirse anlarım ama tüm kripto paraları kin ve nefret dolu sözlerle eleştiriyorsa bu bankaların,kapitalist sistemin kuyruk acısıdır işte..

    23