X


Yeni Dünya Düzeninde Bitcoin

19:42
1 Aralık 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Söz konusu gizemli hikayeler olduğunda insanlar dinlemeye ve anlatmaya oldukça hevesli olurlar. Bitcoin de gizemli bir adam tarafından yıllar önce yaratıldığı için bu açıdan ilgi çekiyor. Bilinmezlik içerisindeki hikaye doğal olarak yeni komplo teorilerini de doğuruyor, bu konulara paranın gelişmiş hali Bitcoin dünyayı değiştirme gücüyle damga vurabilir.

Birçok insan Bitcoin’in CIA ya da bir ülke tarafından yaratıldığını ve dünyayı ele geçirmek adına bu yolu izlediğini söyledi. Bugün sizlere aktaracağımız hikaye ise gizemli olmasının yanı sıra mistik ögeler de içeriyor.

Bu hikayede havari John tarafından yazılan Esinlenme’nin içerisindeki “Canavarın İşareti” adıyla anılan şeyin Bitcoin olduğu iddia ediliyor. Evet, dünyada Bitcoin’in şeytanın işi olduğunu düşünenler de bulunuyor. Canavarın İşareti ifadesi Yeni Ahit’te Esinlenme olarak bilinen kısımın 13. bölümünde yer alıyor. Bu bölümde dünyada canavarın işareti taşıyanların dışında hiç kimsenin bir şey satın alamayacağı ya da satamayacağı yazıyor. İşaret fakir, zayıf ya da mazlum ayırt etmeksizin belirebilir, tıpkı BTC gibi. Yeni Dünya Düzeni denilen olguda şu anda toplum nakit paranın olmadığı bir sisteme eğilim gösterdiği için -bazı toplumlar şimdiden nakit parayı kaldırma yolunda ilerliyor- Bitcoin’in bu yoldaki bilet olduğunu düşünenler bulunuyor.

Buna karşılık bazıları işaret olayının bir spekülasyon olduğu yanıtını verdi, hatta tam tersi olabileceği öne sürdü. “Hristiyan Para” isimli yayımda Bitcoin’in canavar diye tabir edilen olguyla savaşabileceği yazıldı. Buna göre işareti kullanmak veya almak bir seçim meselesi, yani asıl “Canavarın İşareti” itibari paralar. Bitcoin’in merkezsiz yapısı sahip olmayı farklı bir boyuta çıkarıyor.

Yeni Dünya Düzeni

Bir başka kripto para komplo teorisi ise “Yeni Dünya Düzeni ve Dünyanın Tek Para Birimi” hikayesi. Bu teoride dünyada tek bir para birimi olacak ve bu para birimini Rothschild’lar ve Bilderberg’ler yönetecek. Bu konjonktür yine nakit paranın olmadığı bir topluma işaret ediyor ve “Canavarın İşareti” hikayesiyle bağlantılı. Dünyanın tek para birimi takip edilebilir (halka açık bir Blockchain) ve dünyadaki herkes bu takip edilebilir parayı kullanmak zorunda olacak, yani Bitcoin’i. Teknokratik bir gelecekte, paralar tamamen dijital hale geldiğinde dünyanın parasal standartları bu teknokratların eline geçecek ve yeni “itibari” para birimi böylece oluşturulacak.

Şu anda 22-35 yaş aralığında bulunan birçok insan küresel para biriminin var olabileceğini düşünüyor ve bu konudaki güvenlerini ortaya koyuyorlar. Keynesci ekonomi destekçileri yıllardır küresel para birimi fikrini olumlu buluyor. Parasal konularda ders veren okullar dünya çapındaki ekonominin bu sayede gelişeceğini ve günlük yaşamda değer değişimini güçlendireceğini savunuyor. Bir açıdan Euro’nun ortaya çıkması bu konuda atılan adımlardan biriydi. Eğer bitcoin bu yolda ilerlerse 2030 yılına kadar büyük para birimlerinden biri olabileceği tahmin ediliyor.

Diğer yandan Bitcoin gerçekte Satoshi Nakamoto gibi meraklı bir grup ya da karakter tarafından sadece deney amaçlı yaratılmış olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Hızır PEKAĞAÇ
    5 sene önce

    Teşekkür ederim.

    28