X

The Economist Dergisinin 30 Yıl Önceki Öngörüsü Bitcoin İle Gerçek Mi Oluyor?

The Economist dergisinin 1988 yılında belirttiği tek dünya parası Bitcoin olabilir mi?
01:16
31 Aralık 2019

İlk yayın tarihi: 12 Ağustos 2017

Dünyaca ünlü The Economist dergisinin 1988 yılı 9 Ocak tarihli sayısında “Tek Dünya Parasına Hazır Olun” temalı kapak fotoğrafı Bitcoin ile ilgili olabilir mi? 1988 yılında The Economist dergisinde yayınlanan “Get Ready for the Phoenix” makalesinde 2018 yılında tek dünya parasının gelebileceği işaret edilmişti..

Tek Dünya Parasına Hazır Olun

Makalede küresel olarak tek bir para biriminin ülkeler için avantajları sıralanırken, aynı zamanda bunun teknik açıdan ne kadar zor olabileceği de dile getirilmiş. Fakat burada dikkat çeken olay, kapak fotoğrafında 2018 tarihinin verilmesi ve “Tek Dünya Parasına Hazır Olun” başlığının atılması.. Peki bu para birimi Bitcoin olabilir mi? Bunu net olarak söylemek zor; fakat The Economist dergisinin gelenekselleşen yeni yıl özel kapakları bilindiği gibi öngörülerle dolu oluyor. Dünyanın ekonomik ve siyasi olaylarından, terör faaliyetleri, dinler, savaşlar ve gizli örgütlere kadar bir çok konuda resimler ve görseller yayınlanıyor. Bu öngörülerin çoğu da yıl içerisinde gerçekleşmesiyle insanları şaşırtıyor. İşte asıl düşündürücü nokta ise tam da burada, acaba on yıllar öncesinden gelen bir plan Bitcoin ile hayata geçirilmeye çalışılıyor olabilir mi? Buna evet demek zor olsa da şu anda bu konuda akıllara ilk gelecek para birimi şüphesiz Bitcoin’dir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

30 yıl öncesinin teknolojisiyle Bitcoin’i hayal etmek zor olabilirdi, bu nedenle makalede ifade edilen varlık geleneksel yollarla ve merkez bankalarınca basılan paralar birimleri, yani şu anda bildiğimiz TL ve Dolar.. Kapakta kullanılan Phoenix adıyla oluşturulan madeni paranın basım tarihi 2018 olarak çizilmiş. Phoenix’in anlamı mitolojik bir kuş olarak bilinen Anka Kuşu, ayrıca ölümsüzlük sembolü olarak da biliniyor. Anka Kuşu ile finansal açıdan bağlantı kurulması biraz zorlama olacaktır, bu nedenle bu tarafını sadece açıklamakla geçiyorum.

Kripto para meraklıları olarak Phoenix’in Bitcoin olduğunu düşünmek son zamanlarda artan ilgi ve değeri nedeniyle doğru bir düşünce yapısı. Fakat öte yandan Kuzey Amerika Kıtası için dile getirilen Amero’yu da hesaba katmak gerekebilir. Amero; Kanada Doları, USD ve Meksika Pezosu’nun yerini alması düşünülen kuramsal bir para birimi. Avrupa Birliğinin piyasaya sürdüğü Euro’ya benzer olduğu söylenebilir. Böyle bir para biriminin yakın gelecekte çıkacağını düşünen akademisyen ve uzmanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil; ama buna rağmen resmi bir duyuru bulunmuyor. ABD önümüzdeki yıllarda USD’ye veda ediyoruz diyip böyle bir para birimini çıkarabilir mi? Tamamen uzun vadeli olarak ülke çıkarlarına bağlı bir konu olduğunu düşünüyorum. Diğer yandan ABD böyle bir para birimini küresel olarak dayatabilecek gücü de elinde bulunduruyor. USD için yaptığının onlarca katını yepyeni bir düzen kurmak için yapabilir. Bunun yanında ABD Maliye Bakanı Timothy Geithner; 2009 yılında IMF tarafından yönetilebilecek tek bir para birimine geçilebileceğinin sinyallerini vermişti. Olaya bu şekilde bakınca Phoenix’in Amero olması ihtimal dahilinde bulunuyor.

Küresel Para ve Bitcoin

Bu zamana kadar bu konuyla ilgili yüzlerce makale yazıldı ve çok sayıda haber yapıldı. Genel olarak düşünüldüğünde ülkeler üstü tek bir resmi para birimi çıkarmak, teknik ve ekonomik nedenlerden dolayı hiç bir ülkenin benimsemeyeceği bir yol olacaktır. Hatta küresel savaşlara neden olabilecek kadar da önemli bir konu..

Şu anda halkın kendi parasını ürettiği bir dönem yaşıyoruz. Gelişen teknoloji artık bize bu imkanı veriyor. Bugün herkes kendi para birimini kolayca basabilir (Ethereum Blockchain’i vb. ile) ve benimsenmesi için çalışmalar yapabilir. Para basma konusunun ülkelerin egemenliğinden yavaş yavaş çıktığını görüyoruz. Kripto paraların piyasa değeri her yıl üssel bir şekilde artmaya devam ediyor. Kripto para piyasaları bugün 120 milyar doları geçen değeriyle küçük bir ülke ekonomisi kadar ve bir kaç yıl içerisinde trilyon dolar seviyesine gelmesi bekleniyor. Çünkü “kendi bankan ol” felsefesiyle hareket eden Bitcoin ve kripto paralar merkezsiz ve özgürlükçü yapılarıyla her geçen gün daha fazla kişiye ulaşıyor. Küresel olarak milyonlarca kullanıcısı olan Bitcoin’i şimdiden dünyanın tek para birimi olarak ya da en azından bu kavrama en yakın varlık olarak değerlendirebiliriz..

Bitcoin’e Giriş

Bitcoin ve diğer kripto paralara giriş yapmak için Binance platformunu güvenle kullanabilirsiniz. Binance; Türkçe dil desteği, düşük komisyon ücreti ve dünyanın en yüksek işlem hacmiyle ön plana çıkmaktadır ve son dönemin en gözde kripto para platformudur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
 • ali alp
  1 sene önce

  karşılığı olmayan kağıt paradan karşılığıolmayan sanal paraya geçeceğiz biz şimdiden bu sanal para serverleri hackleyecek kontrol altına alabileceğimiz hack ordusu kurmakta fayda var öenerimi inşallah gerekliler uygularlar

  83
 • Onur
  2 sene önce

  Tespit harika,
  Gerçekten çok beğendim.

  91
 • M Rauf kayıtbey
  2 sene önce

  BTC hığhfx sura dolandiremeyiz paramız oçmasin

  88