X


Bitcoin’de Bu Seviyeye Dikkat: BTC Fiyat Hareketini Bu Rakam Belirleyecek!

Analistlere göre BTC’nin fiyat hareketini bu seviyeye verilecek yanı belirleyecek.
09:33
8 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) 1 Aralık’ta 19.900 dolara kadar ulaştıktan sonra bir konsolidasyon sürecine girdi. Lider kripto para birimi şu anda 19.200 dolar ile 19.300 dolar bandında işlem görüyor. Ancak 19.500 dolarlık seviyenin aşılamamış olması çeşitli endişelere sebep oluyor. Hatta bazı analistler bu seviye eğer önümüzdeki günlerde de aşılamazsa daha büyük düşüşler yaşanabileceğini düşünüyor.

Bitcoin’de Önemli Seviye: 18.700 Dolar

Piyasanın popüler analistlerinden Pentoshi Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, 18.700 dolar seviyesinin önemli olduğunu ve bu seviyenin altına doğru yapılacak bir hamlenin 17.000 dolar kadar devam edebileceğini dile getirdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak Pentoshi bu seviyenin dün gece görülmesini bekliyordu. Yine de konsolidasyonun hangi yönde bozulacağı ve sonrasındaki fiyat hareketleri önemli olduğu için 18.700 dolara dikkate etmek gerektiğini belirtmekte fayda var. Analistlerin büyük çoğunluğu 18.700 doların son birkaç gün içinde Bitcoin için önemli bir teknik seviye olduğu konusunda hemfikir gibi görünüyor.

Kurumsal Talep

Har ne kadar kısa vadede geri çekilmeler beklense de kurumsal talep nedeniyle Bitcoin’deki boğa hissiyatı devam ediyor gibi görünüyor. Stanford’daki Hoover Enstitüsü’nün finansal analisti ve tarihçisi Niall Ferguson, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin’in dijital bir varlık, yarı dijital bir altın olarak kabulü bu salgınla hızlandı. Neredeyse her ay, ana akım yatırım dünyasının bazı önemli isimleri ‘Tamam, artık BTC’yi ciddiye alacağım.” dedi. Dolayısıyla kurumsal benimseme sürecinin daha ileriye gitmesi gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak MicroStrategy yaptığı son açıklama ile bir borç menkul kıymet satışından 400 milyon dolar toplamayı planladığını belirtti. Yapılan açıklamalara göre, satıştan elde edilen gelir Bitcoin satın almak için kullanılacak.

Bitcoin ve Altcoin’lere Etkisi

Eğer Bitcoin’deki artış devam ederse altcoin’lerdeki konsolidasyon süreci de yukarı yönlü son bulabilir. Çünkü lider kripto para birimindeki yukarı yönlü ivme ile tüm piyasada bir toparlanma görüldü ve özellikle XRP başta olmak üzere tüm altcoin’ler yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Bitcoin’deki artışın devam etmesi halinde Ethereum’da (ETH) 1.000 dolarlık ve XRP’de 1 dolarlık  hedeflerin 2021 bitmeden aşılması bekleniyor. Ancak aynı şekilde eğer BTC’nin konsolidasyonu aşağı yönlü bozulursa altcoin’ler BTC’den çok daha büyük düşüşler yaşayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar