X


Bitcoin’de Bu Senaryo Gerçekleşirse Piyasa Kan Gölü Olabilir! Ünlü Analistlerin Değerlendirmeleri

Bitcoin (BTC) fiyatını yakın gelecekte ne gibi senaryolar bekliyor? Olumlu ve olumsuz haberler neler, Uzmanlar ne diyor?
23:22
15 Temmuz 2021

Bitcoin (BTC) fiyatı 32,4 desteğini de kaybetti. En yüksek günlük seviye olan 33,159 geride kaldı ve güncel olarak 31.500 dolardan işlem görüyor. Önceki hafta korunan 33 bin desteğinin sert bir biçimde kaybedilmesi felaket senaryolarının yeniden gündeme gelmesine sebep oldu.

Bitcoin (BTC) Kritik Seviye

Fiyat Mayıs ayından bu yana genellikle 35.000 dolar altında kaldı. Güncel olarak oluşan destek 31-31,5 seviyeleri ve buranın ne derece korunaklı olacağı bilinmiyor. Eğer aşağı yönlü hareket devam ederse ve 30 bin desteğinin altında dört saatlik kapanış yaşanırsa 24.000 dolara kadar inebilecek bir fiyattan bahsediliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Hacim ciddi anlamda zayıflamış durumda, düşüşten etkilenen perakende yatırımcılar beklenen oranda alım yapamıyor ve hacim gittikçe azalıyor. Olumlu senaryoda ise 31.500 seviyesinin üstü yeniden küçük çaplı bir yükselişe işaret ediyor. Üçlü dibin gerçekleşmesi durumunda yeniden 35.000 seviyeleri görülebilir.

Borsaların Hacmi Düşüyor

Binance başta olmak üzere en büyük kripto para borsalarının tamamı hacim kaybı yaşıyor. Binance Ekim ayından bu yana en düşük hacimle günü kapatıyor. Elbette bu durum pek iyiye işaret değil çünkü ayılar çok daha likidite ile fiyatı istediği yöne çekebilir.

En büyük 15 kripto para borsasının mayın ayından buna yaşadığı hacim kaybı %51 seviyelerini aştı. Bunun elbette birçok sebebi var, piyasaların düşüş eğiliminde olması yatırımcıları farklı kanallara itiyor. Stake yoluyla zararlarının bir kısmını kapatmak isteyen yatırımcılar aktif ticaretten çekiliyor. Ethereum 2.0 ağında kilitlenen varlıkların rekor seviyeye ulaşması da dolaşımdaki arzın kıtlığına gerekçe gösterilebilir.

Bitcoin İçin Olumlu ve Olumsuz Haberler

Öncelikle önümüzdeki hafta Hindistan, Grayscale ve Elon Musk gündemi var, biz her ne kadar bayram haftasında olsak da piyasalar için hareketli günler gelebilir. Hindistan’ın yasakları resmen duyurması ve Grayscale tarafından 40 bin Bitcoin (BTC) değerinde GBTC kilidinin açılması olumsuz gündemden sayılabilir.

Diğer yandan 21 Temmuz’da The Bitcoin Word etkinliği var, burada daha fazla kurumsal yatırımcının kriptoya girdiğini görebiliriz. Elon Musk ve Jack Dorsey münazarası da bu etkinlikte olacak ve Musk Bitcoin için en net görüşünü burada belli edecek. Büyük bir sürpriz olur ve Elon yeniden Bitcoin kabul etmeye başlayabilir. Elbette bu durum fiyatın yönünü yukarı çevirmesine sebep olacaktır.

Olumlu haberlerden devam edelim, tüm BTC’lerini 60.000 dolar seviyesinde satan balina 17.000 Bitcon aldı. Bu ticaret fiyatın yükselebileceğine işaret kabul edildi.

Bitcoin madencilerinin kazanç oranı attı ve üretilen varlıklar büyük oranda cüzdanlarda kalıyor. Elbette bu durum satış baskısının bir nebze azalmasına sebep oluyor.

Michaël van de Poppe: Bitcoin fiyatı 32.000 desteğini koruyamadı. Bu durum 29-24 bin dolar arasından yeni bir hareket görmemize sebep olabilir.

Rekt Capital: Bitcoin 31.500 üzerinde tutunabilirse üçlü dip formasyonu yaşanabilir. Ufak da olsa fiyatın yükseldiğini görebiliriz.

The Moon: Balinalar Bitcoin almaya devam ediyor, bu fiyatın yakında yükselebileceğine işarettir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar