X


Bitcoin 650 Dolar Barajını Zorluyor: Çin’in Etkisi Var Mı?

22:11
12 Ekim 2016

Bitcoin değeri son iki günde 650 dolar barajına dayandı ve yükseliş devam ediyor.

Piyasalarda bu yükselişin sebebi olarak Çinli alıcıların büyük hacimli aktiviteleri gösteriliyor. Bitfinex kripto para borsasında dün 646 USD’ye kadar çıkış yaşadığı gözlemlendi. Çin merkezli Bitcoin takas borsası OKCoin ise en yüksek işlem hacmine ulaşan borsa olarak son bir haftada kayıtlara geçti.

Çin’de negatif yönde sinyal veren son ekonomik raporun yayınlandığı tarihte Bitcoin fiyatının yükselişe geçmesi bir tesadüf mü yoksa bu durumun Çin ekonomisinin kötü gidişatı ile bağlantısı mı var gelecekte bunu net olarak göreceğiz. Fakat, Doların Çin para birimi Yuan karşısında son 4 yılın en düşük seviyesine gerilemesi bu duruma destek verecek nitelikte.

Son zamanlarda Çin’de yurt dışına çıkan para miktarının beklenenden fazla olması Goldman Sachs raporunda da dile getirildi. Rapora göre Ağustos ayında Çin’den 27 milyar dolarlık bir para çıkışı oldu. Bu bağlamda Yuan’ın USD karşısında değer kaybetmesi Çin’lilerin Bitcoin’e daha fazla yüklenmesi anlamına gelebilir. Bu nedenle Bitcoin dünyasında önümüzdeki dönemlerde Çin’in başı çektiği bir yükseliş dalgası görebiliriz.

Şu anda ise Bitcoin Bitfinex’te 641, BTC-E’de 634 ve Bitstamp’ta 636 dolardan işlem görüyor. Bitcoin Türk Lirası bazında ise CoinTürk Fiyat indeksine göre 1975 TL civarında seyrediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar