X


Bitcoin Yükseliyor, Peki Altcoin’lerde Durum Ne?

Yavaş yavaş piyasa hareketlenmeleri hissettiğimiz bugünlerde Bitcoin yükselirken altcoin’ler ne yönde hareket ediyor?
15:00
3 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz 24 saat içinde Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, EOS ve Litecoin gibi büyük kripto para birimleri yüzde bir ile dört oranında düşerken Bitcoin 7.200 doların üstüne çıktı.

Küresel piyasadaki büyük dijital varlıkların fiyatlarındaki düşüşe rağmen Bitcoin’in 7.200 dolar seviyesinde gösterdiği istikrar ve haftalık fiyat tablosu “Kısa vadede bir patlama yaşanır mı?” sorusunu akıllara getirdi.

Bunun yanında geçtiğimiz hafta boyunca hem Bitcoin hem ABD doları karşısında yüzde 10 ile 30 arasında artış gösteren WanChain, Digibyte ve Aion gibi token’lar bugün yüzde 10 ile 12 oranında düşüş yaşadı.

Token’lar kanıyor ama Bitcoin iyi durumda

Geçtiğimiz günlerde yatırımcılar Bitcoin’in ivme eksikliğini gerekçe göstererek, Bitcoin’deki kısa vadeli eğilimi negatif yönlü gördüklerini belirtmişti. Konuyla ilgili, “Şu anda Bitcoin 7.200 dolar seviyelerinde gayet iyi bir hareket sergiliyor. Bazı yatırımcılara göre kripto para piyasasının kısa vadede büyük bir değişim yaşaması için 7.000 doların altına düşmesi ya da 7.500 doların üstüne çıkması gerekli.” sözleri sarf edildi.

Sonuç olarak Bitcoin fiyatı yukarı doğru büyük bir hareket başlatmak için mücadele ettikçe diğer token’lar BTC’ye karşı nispeten büyük kayıplar yaşıyor.

Öte yandan Bitcoin’in son zamanlarda yakaladığı ivme sayesinde diğer kripto paraların fiyat trendi de tersine dönebilir. Son 12 saatte Bitcoin’in haftalık MACD göstergesi iki ay içinde ilk defa tersine bir eğilim gösterdi.

Temmuz ayında haftalık MACD göstergesi yeni bir artışa işaret ettiğinde Bitcoin fiyatı 6.000 dolardan 8.400 dolara kadar yükselmişti. Bu yüzden son göstergelere göre yatırımcılar, Bitcoin fiyatının kısa vadede 7.500 dolar barajını kırarak 8.000 dolara ulaşacağını düşünüyor.

Bununla beraber her zaman olduğu gibi eğer Bitcoin hızlı bir şekilde yükselmeye başlarsa muhtemelen diğer kripto paralar onu takip eder.

Duyarlılık değişti

Şu an için büyük bir yükselişin başlayacağına kesin gözüyle bakmak muhtemelen yanlış olur. Eğer Bitcoin güçlü bir hacim ve ivmeyle 7.500 dolar seviyesini aşarsa o zaman yükselişin başladığı söylenebilir. Ancak Bitcoin’in kısa vadeli sözleşmelere gösterdiği duyarlılık seviyesinin değiştiğini de göz önünde bulundurmak gerekir…

Örneğin dün, Bitfinex ve BitMEX üzerindeki kısa vadeli sözleşmelerin sayısı büyük bir artış göstermesine rağmen Bitcoin fiyatı bundan çok da etkilenmedi. Normal şartlarda bu durumun bir domino etkisi yaratması beklenirdi.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER