X


Bytecoin Ayılarla Boğuşuyor, Hayatta Kalabilecek Mi?

Bytecoin fiyatı her geçen gün düşüyor, coin ayı sezonunu atlatabilecek mi?
14:00
3 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Birçok kripto para son aylarda fiyat bakımından zor günler geçirdi. Ayı sezonunun devam etmesi birçok altcoin’i zorlarken, en çok zorlanan altcoin’lerden bir tanesi de Bytecoin oldu.

Bu yıl başında Bytecoin (BCN) ilk 20 kripto para arasına girmek için hazırlanıyordu ve piyasa değeri olarak 21. sıradaydı. 7 Ocak’ta 0,016 dolardan işlem görürken, toplam 2,9 milyar dolar piyasa değerine sahipti. Şimdiyse 25. sıraya gerileyen Bytecoin, 0,002 dolardan işlem görüyor ve sadece 453 milyon dolar piyasa değerine sahip. İstatistiklere bakarak ağın 8 ayda %85 değer kaybettiğini söyleyebiliriz.

Bytecoin 2012 yılında piyasaya sürülmüştü. O zamanlar CryptoNote teknolojisini ilk kullanan, açık kodlu tasarlanmış anonim bir para gönderme sistemiydi. Geliştiriciler Bytecoin’in gizliliğe odaklanan teknolojisi hakkında pek fazla bilgi vermemeyi tercih etmişti ancak sonradan bu yaklaşımlarını değiştirdiler ve daha saydam bir imaj çizmeye karar verdiler.

Bitcoin’in PoW sistemini kullanmak yerine Bytcoin Egalitarian PoW adı verilen bir sistem kullanıyor. Bu sistem hafızaya bağlı çalışmıyor, bu yüzden yüksek işlemci gücüne sahip madencilik donanımları tarafından çok ucuza kazılabiliyor. Ayrıca düşük zorlukta kazılabildiği için madenciliğin tek ele geçmesi zorlaştırılmış oluyor.

Monero (XMR) Bytecoin’in hard fork’lanmasıyla ortaya çıkan kripto paralardan bir tanesi. Monero kripto para dünyasında kendine yer bulmayı başardı, şu anda piyasa değeri olarak 10. sırada yer alıyor.

Bytecoin bu sırada az takip edilen token’lar arasındaydı. Sürekli ilk 50 kripto para arasında olsa da ilk 20 arasına girmeyi başaramadı. Bytecoin whitepaper’ına göre Bytecoin geliştiricileri hiçbir zaman Bitcoin’in yerini alacaklarını iddia etmedi, ancak şu an projenin ayı sezonunda hayatta kalamayacağı şüpheleri bulunuyor.

Kaynak: Coininsider

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER