X


Ripple CEO’su: Bitcoin’in Ciddi Sorunları Var

Ripple CEO'su Brad Garlinghouse uzun vadede Bitcoin'e güvense de BTC'nin ciddi ölçeklenme sorunları olduğunu düşünüyor.
15:00
3 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse katıldığı podcast’te uluslararası ödemeler, bunların küresel finansal ekosisteme etkileri ve Blockchain faktörü hakkında konuştu.

Garlinghouse ilk olarak geleneksel finansal sistemde iki kişi arasındaki işlemler için bir aracıya ihtiyaç duyulduğunu, Blockchain’in bu “güvenilir aracı” ihtiyacını ortadan kaldırdığını belirtti. Bunun yanı sıra geleneksel sistemdeki herkesin Blockchain alanındaki gelişmelere dikkat etmesi gerektiğini savundu.

Garlinghouse XRP’nin esas kullanımı konusunda, Ripple Labs’in XRP defteri üzerinde geliştirdiği açık kaynaklı teknolojilerden bahsetti.

Bazı ürünlerimiz %100 XRP’ye dayalı, bazılarının XRP’yle hiçbir alakası yok. Sunduğumuz bazı ürünler için Bitcoin kullanabilirsiniz. Sorun, Bitcoin’in birtakım ciddi ölçeklenme sorunlarına sahip olması.

Ripple CEO’su düşüncesini bir örnek üzerinden açıkladı. Bitcoin’le kahve ödemeye kalkıldığında yalnızca işlemin 1,8 dolar tutacağını belirten Garlinghouse bunun fiyatı iki katına çıkaracağını, üstüne üstlük işlemin 45 dakika sonra gerçekleşeceğini ekledi.

Şahsi olarak uzun vadede Bitcoinciyim. Bitcoin’in insanların düşündüğü üz’re farklı türde işlemler için “her derde deva ilaç” işlevi göreceğini düşünmüyorum. Daha ziyade, bazı kullanım türlerinde işe yarıyor.

Brad Garlinghouse bu sözlerin üzerine XRP’yi övmekten çekinmedi. XRP için “ödeme işlemleri yapmak için son derece etkili” yakıştırmasını yaparak XRP’nin özellikle uluslararası işlemlerde işe yaradığını not düştü. Son olarak finansal kurumlar ve müşterileri için 20 trilyon doların üzerindeki bir işlemde baz puanın 100 düşmesinin “çok büyük bir tasarruf” olduğunu savundu.

Kaynak: ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar