Reklam

Bitcoin vs Ethereum: Flippening Nedir?

Bu rehberimizde, Bitcoin ve Ethereum yatırımcıları arasında sık sık tartışma konusu olan flippening nedir konusunu ele alıyoruz. Hazırsanız "Flippening Nedir" başlıklı rehberimize geçelim.
20:30
6 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 6 Dakika

Herhangi bir kripto para, bir değişim aracı görevi gören bir dijital varlıktır. Kripto paralar ile bir kripto paranın bireysel mülkiyeti dijital bir defterde (Blockchain) tutulur. Şu anda piyasada birçok kripto para bulunmaktadır. Bitcoin ve Ethereum, en çok bilinen kripto paralardan ikisidir. Tipik olarak Bitcoin, Ethereum ile karşılaştırıldığında piyasada daha düşük oranda işlem ücreti alır. Bununla birlikte, Ethereum’un toplam piyasa değerinin, Bitcoin’in toplam piyasa değerinden daha yüksek olacağı varsayımsal duruma “flippening” denilmektedir. Bu rehberimizde Bitcoin, Ethereum ve flippening’in ne olduğunu hemen hemen tüm detaylarıyla birlikte ele alacağız. Hazırsanız “Flippening Nedir” başlıklı rehberimize başlayalım.

Flippening Nedir?

Flippening terimi ilk olarak 2017 yılında ortaya çıkmıştır. Flippening, esasen, Ethereum‘un Bitcoin’in toplam piyasa değerini geçmesi ve dünyanın en büyük kripto parası haline geleceği potansiyel anı ifade etmektedir. Bitcoin, icat edilen ve piyasaya sürülen ilk kripto paradır ve en başından beri en yüksek piyasa değerine sahiptir. Ancak, en büyük kripto para 2018’in başlarında ağır bir darbe aldı ve piyasa değeri önemli ölçüde kaybetti. Bu, birçok yatırımcının istenildiğinde alternatif kripto paralara, özellikle de en büyük altcoin Ethereum’a yönelebileceği ve günün birinde bir kripto paranın piyasa değeri bakımından Bitcoin’i geçebileceği fikrinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu noktada, özellikle Ethereum, Bitcoin’i geçebilecek kripto para olarak kabul edilmektedir.

Birçoğunun Bitcoin karşısında alternatif kripto para olarak Ethereum’a yönelineceği beklentisinin ana nedenlerinden biri, ETH’nin daha esnek olarak kabul edilmesi ve ayrıca akıllı sözleşmeler oluşturma olasılığı da dahil olmak üzere birçok avantajının bulunmasından kaynaklanıyor. Flippening‘in ne olduğunu ele almadan önce şimdi gelin kısaca Bitcoin nedir ve Ethereum nedir sorularına yanıt verelim.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2009’un Ocak ayında Satoshi Nakamoto ismini kullanan anonim biri veya bir grup tarafından icat edilmiştir. Blockchain teknolojisi nedeniyle, kurucunun adı ve kimliği sır olarak kalmaya devam etmektedir. Esasen Bitcoin, kayıtların halka açık dijital bir defterde tutulduğu bir tür kripto paradır. Tahsil edilen işlem ücretleri çok düşüktür ve devletler tarafından basılan ve piyasaya sürülen para birimlerinin aksine merkeziyetsiz bir otorite tarafından işletilmektedir. Eşten eşe teknolojiyi kullanan ilk birkaç dijital paradan biridir. Bu teknoloji, anında ödemeleri kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Tipik olarak, madencilere yeni BTC’ler verilir. Söz konusu yeni BTC’lerin sabit bir çıkarma oranı bulunmaktadır, ancak periyodik olarak, ortalama olarak her dört yılda bir bu oran yarı yarıya düşürülmektedir. Genel olarak, çıkarılabilecek toplam BTC sayısı 21 milyondur. Şu anda, dolaşımda 19 milyonun biraz üzerinde BTC bulunmaktadır. Bu, çıkarılabilecek 2 milyondan daha az BTC’nin kaldığı anlamına geliyor. Bitcoin madenciliği, temel olarak yeni BTC’lerin çıkarıldığı ve daha sonra dolaşıma sokulduğu süreçtir. Madencilik süreci, Bitcoin ağı üzerindeki işlem kayıtlarını doğrulamanın yanı sıra, ağa yeni işlemlerin eklenmesini de sağlar. Madenciler, bu süreçte aktif rol almalarından dolayı BTC ile ödüllendirilir. Bu ödül miktarı her 210 bin blokta bir yarı yarıya düşürülür. 2009’da blok ödülü 50 BTC’yken, günümüzde 6.25 BTC’dir.

Ethereum Nedir?

Ethereum ilk olarak 2013 yılında Rus programcı Vitalik Buterin tarafından piyasaya sürülen en büyük altcoin ve ikinci en büyük kripto paradır. Akıllı sözleşme özelliğine sahip merkeziyetsiz bir kripto paradır. Bitcoin ilk sırada yer aldığından en büyük ikinci piyasa değerine sahip kripto paradır. Ethereum, üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan küresel düzeyde değer yaratmak, bu değeri transfer etmek için kullanılmaktadır. Ethereum, esasen Bitcoin’den ilham alınarak piyasaya sürülmüştür. Her ikisi de bir kripto paradır ve yine her ikisi de Blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Bitcoin değer depolarken, Ethereum hizmetleri ve uygulamaları merkezi yapıdan uzaklaştırmaktadır.

Ethereum Blockchain’i üzerine inşa edilen uygulamalar günümüzde hemen hemen her yerdedir. Örneğin, Gmail hizmeti mail göndermeye yardımcı olurken, bankacılık uygulamaları diğer kişilere para göndermemize yardımcı olur. Bu, esasen kişisel bilgilerimizin yanı sıra finansal verilerimizin de üçüncü taraf sunucularda saklandığı anlamına gelir. Verilerin başka bir yerde saklanması birçok kişiye göre oldukça problemli bir durumdur. Hassas ve önemli bilgilerin başka bir yerde saklanmasını önlemek için merkeziyetsizlik esastır. Bunu yapmak, kullanıcıların daha az doğrudan kontrole sahip olduğu anlamına gelir ve aynı zamanda sansüre karşı direnci artırır. Öteki durumda aracılar, kullanıcıların herhangi bir işlem yapmasını engelleme hakkına sahiptir.

Flippening Hakkında Her Şey

2019’un Kasım ayında, belirli bir oranda flippening yaşanmıştır. ERC-20 için kaydedilen işlem sayısı, Ethereum’un kendi işlem sayısından fazlaydı. Bu, hem Ether hem de Ethereum Blockchain’in, bu Blockchain’i üzerinde geliştirilen diğer uygulamaların yanı sıra kripto paranın değeri söz konusu olduğunda hızlı bir şekilde ilerleme kaydettiğinin bir kanıtıdır. Hem 2020 hem de 2021’de Ethereum, birçok yatırımcının ilgisini çektiğini kanıtladı. Ether fiyatlarındaki yükseliş birçok kişinin dikkatini çekti ve birçoğunun akın akın Ethereum Blockchain’ine geçmesine neden oldu.

Ethereum’un Blockchain teknolojisinin bir sonraki aşaması olması bekleniyor. Bu noktada anlaşılması gereken bazı temel öğeler var ki, flippening’in gerçekleşmesi için genel olarak kripto para piyasasının da değerlenmesi gerekiyor. Gelin şimdi bu temel öğelere daha yakından bakalım.

Uygulamalar ve İşlemler

Kripto paralar hakkında dikkate alınması gereken önemli bir husus, işlemlerde kullanılıp kullanılmadığıdır. Bu, geçtiğimiz yıllarda birçok kişinin dikkatini çeken bir argüman haline geldi. İşlemler için kullanılamıyorlarsa, spekülatif yatırımlar kadar iyidirler. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vergilendirme uygulaması, tüm kripto paraların mülk olarak kabul edilmesine neden olacak. Bu tür düşüncelerin yüksek etkileri bulunmaktadır. Her kripto para işlemi potansiyel olarak belirli bir miktarda vergi yükümlülüğüne neden olabilir. Bu, Bitcoin yatırımcıları için harika bir haber değil. Bununla birlikte, Ethereum, değiştirilemez token (NFT) ve merkeziyetsiz finans (DeFi) ile sağlam bir temel üzerine kurulu olduğunu kanıtlamasıyla bu olumsuzluktan sıyrılarak öne çıkabilme potansiyeline sahip.

Çeşitlendirme ve Fiyatlar

Kripto para yatırımcıları için daha ilginç kılan özelliklerden yoksun birkaç yeni kripto paranın bire bir kopyası bulunmaktadır. Öte yandan kripto para piyasası hızla genişlemeye devam ediyor. Bu, yatırım seçenekleri olarak kabul edilebilecek giderek artan sayıda kripto paranın olmasını kanıtlamaktadır. Bu nedenle, piyasa büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, muhtemelen flippening gerçekleşebilir ve yeni kripto paralar eskilerin yerini alabilir. Yani flippening örneğinde, ilk ve şu anda en büyük kripto para olan Bitcoin’in yerini Ethereum alabilir.

Platforma Karşı Varlık

Ethereum ve Bitcoin‘i karşılaştırırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktör de piyasadaki değerleridir. Kripto para sektöründe tutarlı bir şekilde fiyatlarda yüksek volatilite görülür ve bu volatilite kripto para piyasasında işlem gören her kripto paraya uzanmaktadır. Bu varlığın volatilitesi göz önüne alındığında, bir kripto paranın piyasa değeri ve piyasa değeri ile en yakın rakibini geçmesi yani flippening’in yaşanması son derece mümkündür.

Kripto paralar son yıllarda popüler birer yatırım tercihi haline geldiler. Bitcoin, yıllardır Ethereum’dan daha büyük bir piyasa değerine sahip olsa da, Ethereum’un yakında en büyük kripto para karşısında Ethereum’un flippening yapması yani onu geçmesi beklenmektedir. Birçok piyasa uzmanına göre, zaman zaman hararetli tartışmaların yaşanmasına neden olan flippening çok yakında gerçekleşebilir ve piyasa değeri ile en büyük kripto para Ethereum olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar