Bitcoin ve Bankalar Aynı Raporda…

20:11
28 Mart 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Türkiye’de de çalışmalar yürüten Global Finansal Servis şirketi UBS, 28.03.2014 tarihinde yayınladığı bir raporda, Bitcoin sistemini bankacılık sistemine adapte etmenin olası faydalarına değindi. 31 sayfalık rapor, “Bitcoin ve Bankalar” başlığını taşıyor. Raporda değinilen konulara gelmeden önce başlığa dikkatinizi çekmek istiyoruz. Artık Bitcoin, Bankalar ile aynı başlık altında değerlendirilmeye ve yorumlanmaya başladı. Bunun, Bitcoin eko sistemi açısından ne kadar değerli olduğunun hepiniz farkındasınızdır. Dünya, Bitcoin’in anlama çabası içerisinde…

Çok ciddi yatırım şirketlerine ve bankalara danışmanlık yapan UBS, hazırladığı raporda genel olarak bankaların Bitcoin’in temelinde yatan teknolojik yeniliklere sırt çevirmemesi gerektiğini ve bir çok konuda bankacılık sistemini geliştirip değiştirecek yenilikleri barındırdığının altını çiziyor. Ayrıca raporda, Bitcoin’in mevcut finansal sistemi değiştirme ihtimali üzerinde de duruluyor.

UBS, Bitcoin’in sadece “sorunlu bir para olmadığına” aynı zamanda “ilginç bir ödeme sistemi” olduğuna da değiniyor. Geleneksel para transfer yöntemlerini tamamen değiştirme potansiyeli olduğu vurgusu yapılan raporda öne çıkan görüşler şu şekilde sıralanabilir.

– Bitcoin teknolojisinin altında yatan sistem doğru şekilde geliştirildiği taktirde, uluslararası para transferlerinde çok ciddi gelişmelere sebep olabilir. Bu durumda mevcut geleneksel transfer sistemleri top yekün değişecektir.

– Bitcoin, mevcut para transfer şekilleri ve ödeme araçları için yeni bir işlem teknolojisi yaratabilmenin kapılarını aralayacak.

– Bitcoin algısında var olan tüm güvensizlik ve tuhaflıklar, geliştirilebilir ve ortadan kaldırılabilir niteliktedir.

– Bitcoin’in tüm finansal sitemi al aşağı edeceği düşüncesini bir kenara bırakarak, bu yeni teknolojinin mevcut sistem içerisine adaptasyonunun sağlanması için gerekli çalışmalara odaklanılmalıdır.

– Bankalar, Bitcoin ve benzeri kripto paraların transfer aracı olarak kullanılmasına yardımcı olacak enstrümanlar geliştirerek bundan sadece işlem ücreti alabilirler. Böylece piyasa risklerinden de etkilenmezler.

– Kredi kartı ücretleri ve komisyonları ile üçüncü parti ödeme sistemlerine ödenen ücretler, Bitcoin sisteminin devreye girmesi ile ortadan kalkabilir.

– Daha bir çok detaylı konuya değinilen rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Görünen o ki; Bitcoin’in teknolojik olarak yarattığı yenilik hızla bütün dünya tarafından kabul edilmeye başlanıyor. Raporda Bitcoin’in genel yapısı ve deneysel sorunları hakkında bir çok eleştiriye de yer veriliyor. Ancak bunların kademe kademe aşılacak sorunlar olduğu da satır aralarında okunabiliyor. Bitcoin’in geleceği için çok önemli bir adım olduğunu düşündüğümüz bu raporun ilerleyen günlerde çokça tartışılacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar