Çin Yine Sahnede…

23:48
27 Mart 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin’de bugün yaşanan 70$’ın üzerindeki ani düşüşün sebebi netlik kazanmaya başladı. Her ne kadar bu haber birkaç gün önce piyasalarda konuşulmaya başlanmış olsa da bugün somut olarak etkisini gösterdi. Haberin ilk çıktığı 21 Mart’tan bugüne kadar “haberin spekülasyon” yaratmak amacıyla ortaya atıldığına inananların sayısı  çok fazlaydı. Zaten iki gündür herhangi bir düşüş yaşanmaması da bunun en büyük kanıtıydı. Ancak bugün erken saatlerde Bloomberg haber sitesinde çıkan haberle birlikte Cnbc tarafından da habere yer verilmesiyle Bitcoin’in sert düşüşüne engel olunamadı.

ÇİN BANKALARI, EXCHANGE SİTELERİNE KAPILARINI KAPATIYOR MU? 

İlk defa, Çin’de yayın yapan bir haber sitesi olan “Caixin” tarafından yayınlanan bir rapor sonucu ortaya çıkan yorumlar, Çin Bankalarının bitcoin exhange sitelerinin hesaplarını para transfer işlemlerine kapatacağı haberinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu haber ilk başta çok fazla etki göstermese de spekülasyon yaratmayı başarmış oldu. Bu spekülasyon’un gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği henüz bilinmese de Bitcoin yarım günde %10 dan fazla değer kaybetti. Dedikodulara göre 10 dan fazla yerel exchange sitesinin hesaplarını 15 Nisan tarihine kadar transfere  kapatmayan bankaların cezalandırılacağı dahi söyleniyor.

Bloomberg’te yayınlanan habere göre Çin Merkez Bankası’nın 15 Nisan tarihinden itibaren ülkesinde hizmet veren Bitcoin ve türevi Altcoinlerin exchange sitelerinden yapılan para transferlerinin bankalar tarafından durdurulmasını isteyen bir yazı gönderdiği, bankaların müşterilerini bu konuda uyarmasını istediği söyleniyor. Ancak, BTC China, OKcoin ve Huobi gibi büyük exchange siteleri tarafından bu haberin gerçek olup olmadığı henüz doğrulanmadı. Ayrıca kendilerine şimdiye kadar resmi bir yazının da gelmediğini özellikle bildiren siteler de oldu.

Bu haberlerin ardından olası bir yasaklamaya karşı exchange sitelerinin yurt dışındaki bankalarla çalışma sinyali vermesi, daha yeni gelişmelerin yolda olduğunu gösteriyor. Devletler, Bitcoin’e karşı attığı her adımda bir kez daha düşünmek zorunda kalıyor.

CoinTürk Yorum: Net bir şekilde görüldüğü üzere ne tür haberler çıkarsa çıksın, ne kadar kara haberler gelirse gelsin Bitcoin, gücünü her geçen gün arttırıyor ve aldığı her darbe sonunda biraz daha güçlenerek aramıza dönüyor. Bu krizin de aşılacağından hiçbir şüphemiz yok. Fiyatların düşmesi bu işin bittiğinin değil, yeni başladığının bir işareti olacaktır. Bunu ilerleyen dönemlerde hep birlikte göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar