Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Yükseliş 54.000’den Fazla Yatırımcıyı Batırdı!

Kripto para piyasasında düşüş olacağına inanarak açığa satış (short) yapan yatırımcılar piyasadaki yükselişe hazırlıksız yakalandı. Veriler piyasa genelinde açığa satış yapanların son 24 saatte 211 milyon dolar kaybettiğini gösteriyor.
11:38
16 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasında düşüş olacağına inanarak açığa satış (short) yapan yatırımcılar piyasadaki yükselişe hazırlıksız yakalandı. Veriler piyasa genelinde açığa satış yapanların son 24 saatte 211 milyon dolar kaybettiğini gösteriyor.

54 Bin 200 Yatırımcı Tasfiye Edildi

Kripto veri platformu Coinglass’ın sağladığı verilere göre son 24 saatte 54 bin 200’ün üzerinde yatırımcı tasfiye edildi ve toplam tasfiye rakamı 211.59 milyon dolar olarak gerçekleşti. Veriler, sadece Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerinde yatırımcıların son 24 saatte 87.9 milyon dolar kaybettiklerini gösteriyor. Ethereum (ETH) vadeli işlemlerinde ise yatırımcılar 57.5 milyon dolar kaybetti. Aptos (APT), Solana (SOL) vadeli işlemlerinin her birinde ise yatırımcılar 3 milyon ila 4 milyon dolar arasında kayıp verdi.

Kripto para borsası Binance 68 milyon dolarla diğer kripto para borsaları arasında yatırımcıların en çok kayıp verdiği borsa olurken, onu 51 milyon dolarla OKX takip etti. En büyük tek tasfiye emri, toplamda 2.54 milyon dolarlık işlemin tasfiye edildiği Bybit’de BTC/USD işlem çiftinde gerçekleşti.

Tasfiye, bir kripto para borsasının ya da alım satım platformunun yatırımcının başlangıç teminatının kısmen ya da tamamen kaybedilmesi nedeniyle yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapatması anlamına gelir. Bir yatırımcı kaldıraçlı bir pozisyon için teminat gereksinimlerini karşılayamadığında (işlemi açık tutmak için yeterli fona sahip olmadığında) gerçekleşir. Büyük likidasyonlar genellik sert fiyat hareketlerinin tepe noktasına ya da dibine işaret edebilir ve bu yatırımcıların kendilerini buna göre konumlandırmasına imkan tanıyabilmektedir.

Kripto Para Piyasasının Yükselişi

Son 24 saatte kripto para piyasasının toplam değeri yüzde 8,8 artarak 2022’nin Kasım ayından bu yana görülen en yüksek seviyesine ulaştı ve  kripto para borsası FTX‘in çöküşünden kaynaklanan bulaşıcı etkilerden ve kripto kredi şirketi Genesis’teki sorunlardan kaynaklanan kayıpları sildi.

Bitcoin ve Ethereum sırasıyla 24 bin 500 dolar ve bin 600 doların üzerine çıkarak piyasa genelinde bir toparlanmayı tetikledi. Kripto para borsası OKX’in altcoin’i OKB, en büyük kripto paralar arasında en fazla olmak üzere gün içinde yüzde 20 yükselirken, BNB Chain’in BNB‘si (BNB) 323 dolara çıktı hafta başındaki kayıplarının tamamını sildi.

Layer 1 Blockchain’i Solana (SOL) ve Polygon (MATIC) da son 24 saatte yüzde 10 yükseldi. Fetch.ai (FET) ve SingularityNET (AGIX) gibi yapay zeka tabanlı altcoin’ler de hafta boyunca devam eden yükselişlerini sürdürerek yüzde 10’un üzerinde değer kazandılar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar