Wall Street’in Ünlü Analisti Bitcoin’de Yeni Zirveyi Açıkladı! Resmen Tarih Verdi!

Yükselişi ile göz dolduran Bitcoin (BTC) için sırada ne var? Emerging Assets Group araştırma direktörü ve Goldman Sachs ve Morgan Stanley eski analisti William Noble, tarih vererek BTC'de yeni zirveyi açıkladı.
12:15
16 Şubat 2023
Okuma Süresi: 4 Dakika

Kripto para piyasası Wall Street‘in ünlü analisti Martin S. (Buzzy) Schwartz’ın “Pit Bull” adlı kitabında “Fiziğin ilk yasasına göre, hareket halindeki bir nesne, dış bir güç onu etkileyene kadar hareket halinde kalmaya devam edecektir” notundaki gibi hareket etmeye devam ediyor. Peki Bitcoin (BTC) için sırada ne var? Emerging Assets Group araştırma direktörü ve Goldman Sachs ve Morgan Stanley’nin eski analisti William Noble, tarih vererek BTC’de yeni zirveyi açıkladı.

Bitcoin’de Yeni Zirveyi Açıkladı

Son günlerde kripto piyasasının ve Wall Street’in teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksinin Federal Reserv (Fed) kaynaklı endişelerden ve bunun sonucunda Hazine getirilerindeki artışa karşı dirençli hale geldiği görülüyor. Bitcoin yılın ilk yedi haftasında yaklaşık yüzde 50’lik bir yükseliş göstererek son altı ayın en yüksek seviyesi olan 24 bin 900 dolara ulaştı ve geleneksel piyasalardaki duyarlılık gibi dış etmenler de bu yükselişi büyük ölçüde destekledi. Emerging Assets Group araştırma direktörü ve Goldman Sachs ve Morgan Stanley eski analisti William Noble, Bitcoin’in önümüzdeki aylarda değerini iki kattan fazla artırabileceğini söyleyerek yukarı yönde kayda değer bir fiyat hareketi beklediğini açıkladı.

Noble, “Bitcoin uzun zamanda oluşan taban formasyonundan çıkıyor. Bir deyiş vardır, taban ne kadar büyükse alan da o kadar yüksek olur.” sözleriyle BTC‘deki yükselişin son derece güçlü olabileceğine vurgu yaptı. En büyük kripto paranın 2022 sonunda 20 bin dolardan 40 bin dolara yükseleceği öngörüsü gerçekleşen Noble, “Bitcoin konsolidasyondan 56 bin dolara geri dönen başka bir parabolik harekete geçebilir” eklemesiyle de hedef seviyesini paylaştı. Analistin paylaştığı fiyat grafiğine bakıldığında BTC’de 56 bin doların Eylül ayına kadar gelmesini beklediği görülüyor.

Bu noktada “parabolik hareket” teriminin, kripto para piyasasında sınırlı düşüşlerle beklenen dürtüsel bir yükselişi tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir ifade olduğunun altını çizelim.

Bitcoin’in son dönemdeki yükselişi Noble’ın da belirttiği gibi ayı piyasasının derinliklerinde 18 bin dolar civarında uzun bir yatay işlem dönemini ya da taban formasyonunu takip ediyor. Yatırımcılar tarafından yakından takip edilen momentum göstergesi Göreceli Güç Endeksi (RSI) de haftalık grafikte yükseliş yönünde ayrışarak düşüş trendinin sona erdiğini teyit etmiş durumda. RSI’daki yükseliş, 2022’nin Kasım ayında gözlemlendiği gibi, gösterge fiyattaki yeni düşük seviyeye karşılık vermediğinde meydana gelir. Bu, ayıların güç kaybettiğinin ve boğaların güç kazandığının bir işaretidir.

Nasdaq Endeksi Grafiğindeki Boğa Bayrağı

Kripto para boğaları için bir başka iyi haber de Nasdaq endeksinin yükseliş trendini hızlandırdığı bilinen teknik bir model olan boğa bayrağından çıkmış olması. Bitcoin’in Nasdaq ile 90 günlük korelasyon katsayısı 0,75’e yükseldi ve bu iki varlığın birlikte hareket ettiğini gösteriyor. Nasdaq endeksinin mevcut durumunu değerlendiren Noble, “Nasdaq’ta bir boğa bayrağı var. ‘Bayraklar yarıya iner’ diye bir söz vardır, yani hisse senetlerinde yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru büyük bir yükseliş daha olabilir.” sözleriyle beklentisini paylaştı.

Bir boğa bayrağı, ilk dik yükselişin ardından bir düzeltme geldiğinde oluşur. Bayraktaki nihai bir kırılım, daha geniş yükseliş trendinin yeniden başladığını doğruladığı söylenir. Nasdaq endeksi 2022’nin Ekim ayına kadar 11 ayda yüzde 37 oranında düştü. Düşüş şiddetli olsa da, 2020’nin Mart ayındaki en düşük seviyelerinden gelen daha geniş rallide bir düzeltme gibi görünüyordu ve haftalık grafikte kısa süre önce yükseliş kırılımıyla sona eren bir bayrak formasyonunu temsil ediyordu.

Noble, kripto para piyasasında hisse senetlerindeki son boğa piyasasına benzeyen yeni bir boğa piyasası olmasını bekliyor. Ona göre 2023 yılı hem kripto para piyasası hem de hisse senetleri için şaşırtıcı derecede iyi bir yıl olabilir. Nasdaq’ın günlük grafiği de popüler analist Declan Fallon’un belirttiği gibi bir boğa bayrağı kırılımına işaret ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar