X


Bitcoin Tıpkı Nisan Ayındaki Gibi Bir Anda Yükselebilir Mi?

Lider kripto para Bitcoin'in fiyat grafiğinin geçmişteki bir grafikle benzer olması tartışmalara neden oldu. Uzmanlar haklıysa Bitcoin fiyatı çok yakında artışa geçebilir.
08:00
22 Ağustos 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Tarih tekerrürden ibarettir. Piyasadaki en değerli kripto para Bitcoin’in çizdiği mevcut tablo incelendiğinde insanın aklına ilk olarak bu cümle geliyor. BTC bu durumdakine benzer bir tabloyu en son oluşturduğunda takvimler 12 Nisan’ı gösteriyordu ve piyasada büyük bir yükseliş meydana gelmişti. Uzmanlara göre piyasanın şu sıralar benzer bir yükseliş yaşaması söz konusu olabilir.

Şimdi Bitcoin’in farklı zamanlarda izlediği benzer fiyat şemalarını hep birlikte daha detaylı inceleyelim. Bitcoin 14 Ağustos’ta tıpkı 1 Nisan’da olduğu gibi uzun kuyruklu bir mum çizdi. Bu hareket 24 Temmuz’da BTC fiyatı 8.507 dolara vardığında başlayan satış trendinin son izleri şeklinde yorumlanabilir.

Üstelik piyasanın kralı Bitcoin bundan önceki son bir haftasını yaklaşık 6.400 dolar civarlarında işlem görerek geçirdi. Lider kripto para 12 Nisan’da aniden 8.000 doların üzerine fırlamadan önce 11 gün boyunca 6.800 dolardan alınıp satıldı.

Bitcoin’in nisan ayında çizdiği grafikle güncel tablo arasındaki bir diğer benzerlikse yatırımcıların davranışları. BTC nisan başlarında fiyatını sağlamlaştırmaya çalışırken yatırımcılar fiyatın gerileyeceğine inanarak çok sayıda satış emri girmişti. Uzmanlara göre 12 Nisan’daki büyük sıçrayışa bu satışların meydana getirdiği atmosfer sebep olmuş olabilir.

Tuhaf bir şekilde yatırımcıların şu sıralar da hemen hemen o zamanki gibi davrandığı görünüyor. Bu duruma SEC’in bu perşembe karara bağlayacağı bir ETF başvurusu etki etmiş olabilir.

Kullanıcıların satış eğilimleri

BTC fiyatının güncel grafikleri incelendiğinde Nisan ayının başlarında kaydedilen tabloyla aşırı derecede benzerlik gösterdiği tespit edilebilir. Piyasa analistlerinin kullandığı bazı indekslerin birebir oranda aynı değerleri göstermesi bu savı destekler nitelikte.

O halde Bitcoin önümüzdeki birkaç günlük süreçte yeni bir 1.000 dolarlık toparlanma hareketi sergiler mi? Teorik olarak fiyat sağlamlaşırken kullanıcıların açık pozisyonlara aniden geçmesi, bir satış dalgasının piyasaya hakim olacağı şeklinde yorumlanır. Ancak Bitcoin’in durumu biraz farklılık gösteriyor. BTC %30’luk bir düşüşün ardından fiyatını sağlamlaştırmaya başlıyor. Sonuç olarak güncel piyasa verileri göz önüne alınırsa Bitcoin’in kısa vadeli bir toparlanma yapacağı ihtimali gündeme geliyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar