reklamı kapat
  • BTC  :  30.942,47 ₺
  • ETH  :  2.179,37 ₺
  • BCH  :  3.505,09 ₺
  • XRP  :  2,17 ₺
  • NGC  :  1,39 ₺
  • BTC 30.942,47
  • ETH 2.179,37
  • BCH 3.505,09

Bitcoin Teknik Analizi

29 Ocak 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 28.01.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir.(Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.

Kripto para piyasasının önceki haftaları ile kıyasladığımızda bu haftanın çok daha sakin geçtiğini, hatta bir nebzede toplarlanma olduğunu söyleyebiliriz. Hafta başında 10700$ seviyesinde seyreden BTC hafta kapanışında 11750$ seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Göstermiş olduğu bu artışla haftayı yaklaşık %10’luk bir primle kapatan BTC geçtiğimiz haftalarda oluşturduğu stresli havayı kırmış görünüyor. Şimdi hafta içerisinde gelişen teknik durumlara göz atalım ve değelendirmemize geçelim.

BTC haftaya T1 trendinin hemen altında başlangıç yaptı. Bu haftanın tamamında T1 trendinin etrafında hareketine devam etti. T1 trendi düzeltme süreci için bir nevi duvar gibi destek oldu diyebiliriz. Hafta kapanışında ise son iki barın T1 trendi üzerinde olduğunu görüyoruz. Sert hareketin olmaması ve volatilitenin düşük olması teknik olarak ta sade bir grafik sunmuş oldu bizlere. Bu gelişmeler ışığında değerlendirmemize geçelim.

BTC hali hazırda T1-T2 kanalı içerisine geçiş yapmış görünüyor. T1 trendinden aldığı bu desteği gerçekten önemsiyorum. Çünkü bu trend üzerinde geçirmiş olduğu zaman azımsanamayacak kadar uzun diyebiliriz. Bu hafta grafiğime B1 düşen trend çizgisinide ekledim. Yükselişin devam etmesi haline ilk etapta bu trendin geçilmesi olumlu etki edecektir. Yükseliş için ivme sağlayacağını düşündüğüm asıl husus ise B2 düşen trendinin güçlü bir barla yukarı kırılması olacaktır. Yukarı yönde takip edeceğimiz ilk direncimiz FIBO 0.236 seviyesi olacaktır. Bu seviyenin yukarı kırılımında ise T2 trendi üzerinde A2 bölgesi takibimizde olmalıdır. T2 trendi yukarı kırılımı gerçekleşirse bu bölgede B2 düşen trendini takip etmeyi gözümüzden kaçırmayalım, çünkü güçlü direnç olarak çalışmasının mümkün olduğunu değerlendiriyorum. Bu seviyenin üzerinde ise T3 trendi üzerinde A3 bölgesi müteakibinde ise FIBO 0.382 seviyesi gündeme gelecektir. Olumsuz piyasa koşullarında ise aşağıda ilk desteğimiz T1 trendi üzerinde A1 ile belirttiğim bölge olacaktır. Bu seviyenin altına ise FIBO 0 seviyesine kadar geri çekilme görmemiz olası bir durumdur. RSI indikatörü üzerinde ise düşen trendin yukarı kırılması ve yönün yukarı olması ise yükselişi destekler niteliktedir.

WMA indikatörlü grafiğimize göz atacak olursak buradada WMA 89 direnç olarak çalıştığını fakat son barda bu seviyenin yukarı kırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Bu seviyenin üzerine geçilmesinin yükseliş için olumlu etki yapacağını değerlendiriyorum. Ancak yukarıda WMA 21 indikatörünün direnç olarak çalışması muhtemel olduğundan takibimizde olmalıdır.

loading...