reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi

29 Ocak 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 28.01.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir.(Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Haftaya 1040$ seviyesinden başlangıç yapan ETH önceki haftaki sert düşüşün sonrasında 1270$ seviyelerine kadar yükseliş göstererek iyi bir toplarlanma sergiledi diyebiliriz. Hafta kapanışını 1224$ seviyesinden yapan ETH bu hafta yaklaşık %17’lik bir prim yapmış görünüyor. ETH piyasanın olumlu havasına çok iyi ayak uydurarak yatırımcısına güven vermeye devam ediyor. Hafta içerisinde gerçekleşen teknik durumlara göz atarak değerlendirmemize geçelim.

Haftaya L1 trendine yakın olan bölgeden giriş yapan ETH’da L1 trendinin altına bir sarkma oluşsa da FIBO 0.236 seviyesinin destek olarak güzel çalıştığını görmekteyiz. Hafta içerisinde 4 bar bu seviyenin üzerinde çalışmış. Ayrıca fiyatın L1 trendi ekseninde kalması bu trendin de güçlü olduğunu bize gösteriyor. Haftanın son iki barında ise güzel bir yükseliş gerçekleştiğini görmekteyiz. L1-L2 kanalına geçilmeyi müteakip FIBO 0.382 seviyesi de yukarı kırılmış durumda. Hafta kapanışına yakın FIBO 0.5 seviyesi yukarı kırılmayı denenmiş fakat henüz kırılım gerçekleşmemiş görünüyor. Bu teknik gelişmeler doğrultusunda değelendirmemize geçelim.

ETH’daki sert düzeltme sonrası bu toparlanma yatırımcısını rahatlattı diyebiliriz. ETH’un olumlu piyasa koşullarına hızlı ve güzel tepki vermesi son 4-5 haftadır dikkatimi çekiyordu. ETH bu duruşu piyasada gerçekten güçlü olduğu gösteriyor. Hali hazırda ise L1-L2 kanalında bulunan ETH’ u yukarıda direnç olarak FIBO 0.5 seviyesi bekliyor. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise L2 trendi üzerinde A2 bölgesini takip ediyor olacağız. Bu bölgede hemen aynı seviyede olan FIBO 0.618 seviyesi direnç olarak çalışmasını beklediğim bölge. FIBO 0.618 seviyesi ve L2 trendi geçilir ise yeni tarihi zirvelere yelken açmak mümkün olacaktır. Bir önceki tarihi zirve geçilir ise yeni hedefleyeceğimiz nokta L3 trendi üzerinde A3 bölgesi olacaktır. RSI indikatörünün yönünün yukarı olması ve değerinin 70 altında olması yükselişi destekler nitelikte görünüyor. RSI 70 üzerine geçmesi halinde önceden belirttiğim yeşil kutucuklardaki hareketlerin görümesinin olası olduğunu düşünüyorum. Olumsuz piyasa koşullarında ise L1 trendi üzerinde A1 bölgesi destek olarak takibimizde olmalıdır. Bu bölgenin aşağı kırılımında ise aşağıda FIBO 0.382 seviyesi destek olarak bulunuyor. FIBO 0.382 seviyesi aşağı kırılır ise FIBO 0.236 seviyesi gündeme gelecektir ki bu seviyenin destek olarak güzel çalıştığını belirtmiştim. Bu seviyenin altında ise satış baskısının artacağını değerlendiriyorum.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.