reklamı kapat

Bitcoin Nasıl Satın Alabilirim?

Lider kripto para birimi Bitcoin ile alım-satım işlemi gerçekleştirmek oldukça kolay.
12:24
28 Temmuz 2020

2009 yılında piyasaya sürülen ve ilk kripto para birimi olma özelliğine sahip olan Bitcoin ile işlem gerçekleştirmek aslında sanıldığından daha kolay. Çünkü kripto para borsaları günümüzde kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlıyor ve yalnızca birkaç tık ile Bitcoin işlemleri tamamlanabiliyor.

Bitcoin Giriş Yap

Öncelikle almak, satmak ya da yatırım yapılmak istenen varlığın tanınmasında fayda var.

En klasik tanımı ile Bitcoin (BTC), 2009 yılında Satoshi Nakamoto adlı bir kişi ya da grup tarafından piyasaya sürülen, eşten eşe (peer-to-peer) ödeme sistemidir. Tabii ki bu tanım Bitcoin’in tüm işlevleri düşünüldüğünde oldukça kısır ve belki de kafa karıştırıcı kalıyor.

Bitcoin ile bankalarda yapılabilen hemen hemen tüm işlem gerçekleştirilebiliyor. Üstelik bu, hem geleneksel sistemlerden çok daha ucuz hem de çok daha hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Bununla birlikte Bitcoin, madencilik adı verilen sistem ile piyasa sürülüyor ve arkasında hiçbir merkezi kuruluş, hükümet ya da merkez bankası bulunmuyor. Böylece Bitcoin’in sahibi gerçekten bireyler oluyor. Yani insanlar kendi paralarının kontrolünü yalnızca kendileri sağlıyor. Madenciler ise bir yandan Bitcoin madenciliği yaparak BTC’lerin dolaşıma katılmasını sağlarken bir yandan da Bitcoin işlemlerini onaylıyor ve tüm işlemler Blockchain adı verilen, dağıtık veritabanına kaydediliyor. Blockchain’in en önemli özellikleri arasında, kaydedilen bir işlemin asla değiştirilememesi ve tamamen şeffaf olması yani herkes tarafından görünebilir olması sayılabilir.

Bitcoin ile ilgili en çok merak edilen şeyin ise “Bitcoin giriş nasıl yapılır” ya da “Sanal para Bitcoin nasıl satın alınır” gibi sorular olduğu görülüyor. Öncelikle Bitcoin’e giriş yapmak için, Bitcoin’i doğru kaynaklardan araştırmak oldukça önemli. Çünkü yeni bir ekosistem olduğu için oldukça fazla yanlış bilgi ile karşılaşılabiliyor.

Bitcoin’in araştırması yapıldıktan sonra ise kripto para borsaları aracılığıyla Bitcoin satın alma işlem kolayca yapılabilir.

Bitcoin Nasıl Alınır 2020

Bitcoin, Bitcoin ATM’leri, kripto para borsaları ya da doğrudan Bitcoin cüzdanları aracılığıyla satın alınabilir. Ancak günümüzde en çok tercih edilen seçeneğin kripto para borsaları olduğunu görülüyor. Çünkü insanlara kripto para borsalarından alım satım işlemi gerçekleştirmek diğer yöntemlere göre hem daha kolay hem daha güvenilir geliyor.

Ancak kripto para borsalarını kullanırken de güvenilir olanı seçmek büyük önem arz ediyor. Örneğin, işlem hacmi bakımından dünyanın en iyileri arasında olan Binance üzerinden Bitcoin almak oldukça kolay. Binance’e üye olduktan sonra ilk sayfadan “BTC”yi seçerek işlem sayfasına anında ulaşılabilir. Çıkan sayfada eğer BTC/USD işlem çifti yerine farklı bir Bitcoin işlem çifti ile işlem yapılmak isteniyorsa aşağıda da görülebileceği sağdaki panelden istenilen işlem çifti seçilebilir.

İşlem çifti seçildikten sonra alım yapmak için “Buy BTC” başlığı altındaki yerlerin doldurulması ve anlık alım emri oluşturulması oldukça kolay.

Bitcoin Al

“Sanal para Bitcoin nasıl alınır” sorusu sorulduğunda aslında hem profesyonel yatırımcıların hem amatörlerin kullanabileceği bir kripto para borsasının varlığının önemli olduğu söylenebilir. Bu açıdan Binance hem profesyonel kullanıcılara hem de ilk defa yatırım yapacak kullanıcılara hizmet sunması ile bahsi geçen duruma örnek teşkil ediyor.

Bunların yanında Bitcoin alırken, güncel fiyattan değil de belirlenen alt ya da üst fiyattan satın alım işlemi yapmak isteniyorsa da Binance üzerinden emir oluşturularak, kullanıcının talebine uygun satış emir girişi olduğunda otomatik eşleşme ile kolayca istenilen fiyattan da alım işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.