X


Bitcoin Madencilik Zorluğu Yarıya İndi

Çin'de kripto para madenciliğine yönelik devam eden baskının ortasında, BTC'nin başka bir madencilik zorluğu düşüşü yaşadığı ve yeni yapılan düzenleme ile Bitcoin (BTC) madenciliği kolaylaşmaya devam ediyor.
13:29
19 Temmuz 2021

Pazar günü yapılan açıklamaya göre Bitcoin madencilik zorluğu mayıs ortasından bu yana neredeyse yarıya indi.

Madencilik Zorluğunda Art Arda Dördüncü Düşüş

Çin’de kripto para madenciliğine yönelik devam eden baskının ortasında, BTC’nin başka bir madencilik zorluğu düşüşü yaşadığı ve yeni yapılan düzenleme ile Bitcoin (BTC) madenciliği kolaylaşmaya devam ediyor.

BTC.com’dan alınan verilere göre, 18 Temmuz’da Bitcoin ağı, madencilik zorluğunda art arda dördüncü ayarlamasını %4,8 düşüşle yayınladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

En son madencilik zorluk ayarlaması 691.488 sayılı blokta gerçekleşti ve zorluk oranını 14.4 trilyondan 13,7 trilyona düşürüldü, bu da Haziran 2020’den bu yana kaydedilen en düşük seviye. 13 Mayıs’ta 25 trilyonun üzerine ulaştıktan sonra zorluk metrikleri son iki ayda neredeyse yarıya indi.

En son Bitcoin madenciliği düzenlemesi, 29 Mayıs’ta yaklaşık %16’lık bir düşüşle başlayan bir dizi ardışık zorluk düşüşünü takip ediyor. Diğer olumsuz düzenlemeler, 13 Haziran’da %5,3’lük bir düşüş ve 3 Temmuz’da büyük bir %28’lik düşüşle devam etti.

Bitcoin Madencilik Zorluğu Nedir?

Bitcoin gibi bir kripto para daha popüler hale geldikçe, eşler arası ağına katılan bilgisayarların sayısı da artar. Madenciler, sınırlı blok ödülleri için birbirleriyle rekabet ederler. Daha fazla katılımcı ve daha fazla bilgi işlem gücüyle, tüm ağın sözde “hashpower“ı buna bağlı olarak artar.

Bu, aynı zamanda madencilik zorluğu veya zorluk olarak da adlandırılır ve Bitcoin madenciliğinin temellerini kavradığınızda anlaşılması daha kolay olacaktır. Bitcoin işlemlerinin her 10 dakikada bir (= 600 saniye) blok zincirine eklenen bloklarda saklandığını bir önceki derste öğrenmiştiniz.

A worker inspects hardware devices as illuminated mining rigs operate inside racks at the CryptoUniverse cryptocurrency mining farm in Nadvoitsy, Russia, on Thursday, March 18, 2021. The rise of Bitcoin and other cryptocurrencies has prompted the greatest push yet among central banks to develop their own digital currencies. Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images

Yaklaşık 10 dakikada, bir bloğun işlenmesi için gereken süreyi korumak için, zorluğun periyodik olarak ayarlanması gerekir.

Bitcoin ağındaki madencilik zorluğu, ağda 2.016 blok çıkarıldıktan sonra otomatik olarak ayarlanır. Zorluğun yukarı veya aşağı doğru ayarlanması, madencilik ağındaki katılımcı sayısına ve bunların birleşik hash gücüne bağlıdır.

Bitcoin’in devam eden madencilik zorluğu düşüşü, yerel yetkililer tarafından kripto para madenciliğine yönelik büyük bir baskının neden olduğu Çin’den devam eden madenci göçüne yanıt olarak geliyor. Devam eden zorluk düşüşü, azalan Bitcoin hash oranı ve azalan ortalama BTC işlem ücretleri ile paralel olarak düşüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar