X


Bitcoin 20 Yıl İçinde Fiziki Paraların Yerini Alabilir!

Kişisel finans karşılaştırma platformu Finder.com tarafından yapılan yeni bir ankette, katılımcıların yarısı Bitcoin'in 2040 yılına kadar fiat parayı veya merkez bankası tarafından verilen para birimlerini geçeceğine inanıyor.
15:23
19 Temmuz 2021

Yeni yapılan bir ankete göre, bir dizi kripto para birimi ve fintech uzmanı, 2040 yılına kadar bir “hiperbitcoinizasyon” gerçekleşmesini bekliyor.

Yaşanan Düşüş Beklentileri Azaltmadı

Bitcoin‘in (BTC) mevcut fiyat düşüşü, bazı uzmanların dünyanın en büyük kripto para birimine ilişkin iyimserliğini azaltmada başarısız oldu.

Kişisel finans karşılaştırma platformu Finder.com tarafından yapılan yeni bir ankette, katılımcıların yarısı Bitcoin’in 2040 yılına kadar fiat parayı veya merkez bankası tarafından verilen para birimlerini geçeceğine inanıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Örnekleme muhtemelen dar olsa da Finder.com raporun 42 kripto para uzmanından oluşan bir panele dayandığını söyleniyor. Bitcoin’in nisan ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra gelen düşüşünün kripto profesyonellerinin uzun vadeli perspektifini etkilemediğini gösteriyor.

Anket, ankete katılanların %50’sinin önümüzdeki 20 yıl içinde Bitcoin’in hiperbitcoinizasyon olarak da bilinen küresel finansı geçtiği anı görmeyi beklediğini ortaya koyuyor. Katılımcıların üçte biri olayın 2035’ten önce gerçekleşeceğine inanırken, %44’ü Bitcoin’in asla küresel finansın baskın formu olmayacağını tahmin ediyor.

Katılımcıların çoğunluğu, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıma hamlesinin, gelişmekte olan ülkelerin BTC’yi birincil para birimi olarak benimsemesinin sadece başlangıcı olduğunu söylüyor. Kripto uzmanlarının %33’ü, orijinal kripto para biriminin önümüzdeki 10 yıl içinde gelişmekte olan ülkelerde en yaygın para biçimi olmasını bekliyor. Diğer %21’i ise benimsenmeyi göreceğimize inanıyor, ancak 10 yıl veya daha fazla zaman alabileceğini tahmin ediyorlar.

Çevresel Kaygılar Giderilebilir

Kullanıcıların üzerinde hemfikir olduğu şeylerden biri, Bitcoin madenciliğini çevreleyen çevresel kaygılardır. Yüzde 93’ü yeşil enerji tartışmasının Bitcoin’e zarar vermeye devam edeceğini ve yüzde 31’i enerji tüketiminin fiyatı önemli ölçüde etkileyeceğine inanıyor.

Yine de, uzmanların yarısından fazlası, potansiyel fiyat yansımalarına rağmen, çevre dostu bir Proof-of-Stake modeline geçmenin cevap olduğunu düşünmüyor, çünkü ankete katılanların %66’sı iş kanıtı modelini “gerekli bir kötülük” olarak nitelendiriyor.

Kraken Büyüme Başkanı Dan Held, bir röportajda Bitcoin’in dünyanın rezerv para birimi olma şansının yüksek olduğunu, ancak bunun en az 10 yıl süreceğini söyledi. Gelişmekte olan ülkelerde Bitcoin’in esas olarak sansürden kaçınmak için değerli olduğunu söyledi. Batı dünyasında ise Bitcoin, merkez bankalarının para basmasına karşı bir koruma olarak görülmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar