reklamı kapat

Bitcoin Madencilik Devi Bitmain’de Taşlar Yerine Oturuyor

Bitcoin madencilik devi Bitmain'de Micree Zhan'ın kovulması resmiyet kazandı.
20:00
27 Mayıs 2020

Dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) madencilik donanımı üreticisi ve madencilik havuzlarından birkaçının sahibi olan Bitmain, 2018 yılının sonlarından beri belini bir türlü doğrultamamıştı. Bitmain’in yaşadığı sıkıntılar ilk olarak Bitcoin Cash hard fork’u ile başladı ve başarısız olan halka arz ile devam etti.

Son olarak kurucu ortaklar arasında başlayan kavga, dönemin CEO’su Micree Zhan‘ın bir anda şirketten kovulması ve resmen şirketten uzaklaştırılması ile sonlandı. Micree Zhan bu konuda dava açtığını belirtti ve diğer kurucu ortak Jihan Wu ise kendisinin haklı olduğunu savundu. Bitmain’in karışık durumu ise şirket hissedarlarını iyice endişelendirdi.

Micree Zhan’ın Ayrılışı Resmiyet Kazandı

Bu tarihe kadar Bitmain tarafından resmi bir açıklama yapılmamıştı. 27 Mayıs tarihinde ise Bitmain’in Weibo sayfasından yapılan açıklamada Micree Zhan’ın hem başkanlık hem de yasal temsilcilik görevlerinden alındığı açıklandı. Bu da aslında şirket hissedarlarının artık Jihan Wu’nun tarafına geçtiğini gösteriyor.

Şirket açıklamasında Zhan’ın bundan sonra şirketi temsilen hiçbir unvana veya göreve sahip olmadığı da belirtilmekte. Buna rağmen Zhan’ın şirketten uzaklaştırılmasından sonra Bitmain’in çalışanlarının %50’sini uzaklaştırması da çok tepki çekmişti. Zhan, kendisi yönetime geldiği taktirde böyle işten çıkarmalara gerek olmayacağını ve şirketin ekonomik olarak çok iyi durumda olduğunu belirtse de ne yazık ki yasal mücadelede ve diğer kanallardan yürüttüğü mücadelesinde olumlu bir sonuç alamadı.

Piyasa katılımcıları ise Bitcoin ağının en güçlü unsurlarından birisi olan Bitmain’in güç kaybetmesinin merkeziyetsizlik için olumlu bir gelişme olduğunu savunuyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.