Bitcoin Jeopolitik Ve Finansal Sebeplerle Mi Düştü?

Özet

  • VanEck’in dijital varlık yöneticisine göre Bitcoin’in 6.500 dolara kadar gerilemesinin sebebi jeopolitik ve finansal faktörler...
13:00
26 Kasım 2019

Cointelegraph’ın haberine göre bir üst düzey yatırım yöneticisi, Bitcoin (BTC) fiyatlarındaki düşüşün jeopolitik ve finansal faktörlerin bir sonucu olarak yaşandığını dile getirdi.

Yatırım yönetimi devi VanEck’in dijital varlık yöneticisi Gabor Gurbacs 25 Kasım’da yaptığı bir Twitter paylaşımında Bitcoin’in 6.500 dolar’a düşmesine neden olabileceğini düşündüğü birkaç faktöre değindi.

Çin ve Kripto Paralar

Çoğu isim gibi Gurbacs da Çin’in kripto para borsaları ile ilgili gösterdiği olumsuz tavrın ve bu durumun vatandaşlar üzerinde oluşturduğu etkinin Bitcoin fiyatına bir çeşit baskı yaptığını kabul ettiğini dile getirdi. Spesifik olarak bahsi geçen durum sebebiyle yatırımcılar risk gördüler ve düşük seviyelerde geri alım umuduyla piyasadan çıkmayı tercih ettiler.

Gurbacs yaptığı açıklamalarda, “Ben yatırımcıların Çin’den gelen baskı haberleri dolayısıyla endişelendiğini düşünüyorum ve bu nedenle tekrar giriş noktalarını yakalayabilmek ve düşük fiyatları yakalayabilmek için çıkış yaptılar.” ifadelerini kullandı.

Vergi Yükümlülükleri

Bilindiği gibi Bitcoin yatırım faaliyetleri etrafında giderek daha popüler bir teori ortaya çıkıyor: Vergi yükümlülükleri. Dolayısıyla Gurbacs’a göre, Amerikalı şirketler vergi yükümlülükleri sebebiyle fiyatları düşürmeye çalışıyor olabilir.

Bunun yanında Gurbacs tarafından “yılsonu vergi zararı arbitrajı” olarak nitelendirilen piyasanın sağlanabilmesi için geçtiğimiz hafta gibi büyük bir hareketin oluşabilmesi amacıyla ne kadarlık bir katılımın sağlanması gerektiği ise bilinmiyor.

Ayrıca Skew Markets’den elde edilen verileri gösteren Gurbacs’a göre, Bitcoin yatırım platformlarındaki likidite ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya bulunuyor. Dolayısıyla bunun farkında olan yatırımcılar piyasadan çıkmayı tercih etmiş olabilir.

Öte yandan VanEck’in dijital varlık yöneticisi Mart ayında yaptığı açıklamalarda, “Endişelenmeyin, Bitcoin hiçbir yere gitmiyor” sözleriyle Bitcoin’e olan güvenini vurgulamıştı. Gurbacs’ın açıklamalarını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar