reklamı kapat

Bitcoin İşlem Ücretleri Düşmeye Devam Ediyor

Bitcoin işlem ücretleri blok ödülü yarılanmasının ardından normal seviyelere dönüyor...
09:00
27 Mayıs 2020

Bitcoin işlem ücretleri bundan 1 hafta önce 2018 Şubat ayındaki seviyelere ulaşmıştı. Ancak işlem ücretleri 1 hafta içinde %50’den fazla düşüş gösterdi. BitInfoCharts’tan elde edilen veriler, Bitcoin’in ortalama işlem ücretinin 20 Mayıs’ta 6.65 dolardan, 25 Mayıs’ta 3.07 dolara yaklaşık olarak %54 oranında düştüğünü gösteriyor.

Ağ Tıkanıklığı

Blok ödülü yarılanmasının ardından bazı madencilerin faaliyetlerini sonlandırması sonucu Bitcoin ağında tıkanıklığı yaşanmaya başlamıştı. Cointelegraph’ın haberine göre Bitcoin Cash savunucusu Hayden Otto ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, ağ tıkanıklığının devam etmesi durumunda Bitcoin kullanıcılarının altcoin’lere yöneleceğini dile getirmişti. Bunun 2017 yılında da gerçekleştiğini düşünen Otto, “Bitcoin büyük bir ağ tıkanıklığı ile çalışmaya devam ederse kullanıcıları altcoin’lere yönlendirecek.” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda BitcoinBCH.com’un kurucusu olan Otto’ya göre Bitcoin ağ tıkanıklığı ile altcoin’lere geçiş yapan kullanıcılar arasında doğrudan bir bağ var. Otto, altcoin’lerin yüksek işlem ücretleri ile mücadele ettikleri için tercih edildiklerini savunuyor ve mevcut durumun BTC piyasa hakimiyetinin azalması ile sonuçlanacağını ifade ediyor.

Bununla birlikte blok ödülü yarılanması gerçekleşmeden önce bu olayın bazı dengesizliklere sebep olabileceği ifade ediliyordu. Gerçekten de piyasada yarılanma ile birlikte çeşitli dinamiklerde dengesizlikler yaşandı. Ancak şu anda bu durum düzeliyor.

Gerçekleşmemiş İşlemler

Otto’ya göre Bitcoin’de onaylanmamış ve sırada bekleyen işlem sayısı bu yıl 80.000’lere ulaştıktan sonra 20.000 bandında sabitlendi. Ünlü isim, bu durumun piyasada bozulan istikrarın yeniden sağlanmaya başladığının bir göstergesi olduğunu ifade ediyor.

Bunların yanında 20 Mayıs’ta Bitcoin’in madencilik zorluğu yaklaşık yüzde 6 oranında düştü. Otto, bu zorluk ayarlamasının ağın tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olduğunu ifade ediyor. Ancak tek bir ayarlamanın yetemeyebileceğini de ekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.