X


Bitcoin Günlük Aktif Adreslerde Düşüşler Yaşanıyor: Bu Ne Anlama Geliyor?

Elde edilen verilere göre Günlük Aktif Adresler (DAA) endeksinde düşüşler yaşanıyor. Bu endeksin BTC fiyatı ile birlikte hareket ettiği belirtiliyor.
13:05
2 Haziran 2021

Mayıs ortasında görülen ve 19 Mayıs’ta dip noktasına ulaşan düşüş sonrasında kripto para birimi yatırımcılarının morallerinin bozulduğu görülüyor ve aslında bu anormal bir durum değil. Ancak analistlere göre piyasada şu an hem teknik hem temel göstergeler karışık sinyaller veriyor ve piyasanın net yönünü belirlemek için acele edilmemesi gerektiği ifade ediliyor.

Bu noktada analistler ve uzman isimler Günlük Aktif Adresler (DAA) endeksinin yardımcı olabileceğini ifade ediyor.

Günlük Aktif Adres Sayısı

Günlük Aktif Adres sayısı daha önce de düşük seviyeleri görmüştü ve o dönemde yapılan açıklamalarda, DAA’nın Bitcoin fiyatı ile yakından ilişkili olduğu ifade edilmişti. Örneğin; 2019 yılının başlarında piyasa toparlanmaya başlamadan önce DAA göstergesi ciddi bir artış yaşamıştı. Aynı durum Temmuz 2019’da düşüş yaşanmadan önce de görülmüştü.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Günlük Aktif Adresler, günlük olarak Bitcoin gönderen veya alan cüzdanları takip eden bir endeks olarak nitelendiriliyor. Bu noktada içinde Bitcoin bulunan cüzdanlardan bahsedilmediğinin altını çizmek gerekiyor. Çünkü bu gösterge artık 2018 başından sonra Bitcoin fiyatı ile ilişkili olarak nitelendirilmiyor.

DAA’deki Düşüş Ne Anlama Geliyor?

Arcane Research’e göre, on-chain aktivitedeki ani düşüş, en son fiyat düzeltmesine karşılık olarak geldi. Yapılan açıklamalara göre tarihsel olarak Günlük Aktif Adres endeksi Bitcoin fiyatı ile paralel olarak hareket ediyor. Dolayısıyla şu anda endekste yaşanan düşüş bir sürpriz değil.

Bu noktada Arcane Research, DAA endeksinin takip edilmesi gerektiğini ifade ediyor. çünkü endeksteki daha fazla düşüş, Bitcoin fiyatında da yeni bir düşüşün sinyali olabilir. Ancak yapılan açıklamalara göre on-chain aktivitedeki düşüşlerden sonra keskin yükselişlerin görüldüğünün de altı çiziliyor. Bu sebeple analistler, bir süre daha piyasayı takip etmenin doğru olacağını ifade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar