reklamı kapat

Bitcoin Güney Kore’de Yasal Bir Varlık Olarak Tanındı

23:00
5 Haziran 2018

Güney Kore Yüksek Mahkemesi sanığın yasa dışı bir şekilde kazandığı 191 Bitcoin’e el koydu. Böylelikle Bitcoin Güney Kore’de yasal bir varlık olarak tanındı. Sanığın kripto para birimlerini yasa dışı yetişkin içerik sitesi aracılığıyla kazandığı iddia edildi.

Geçtiğimiz yıl Güney Kore’de yasa dışı yetişkin içerik sitesi işlettiği gerekçesiyle 33 yaşındaki Ahn’e soruşturma başlatılmıştı. 2013 yılının Aralık ayından itibaren yasa dışı bir şekilde yetişkinlere özel içerikleri paylaşan Ahn’e karşı açılan dava sonuçlandı ve tutuklandı. Savcı sanığın yasa dışı içerikler paylaşarak 216 Bitcoin kazandığını tespit etti ve bu kripto paralara el konulmasını talep etti. Yüksek Mahkemenin aksine Suwon Bölge Mahkemesi ise şu karara varmıştı:

Bitcoinlere el konulması doğru değil. Çünkü geleneksel para birimlerinin aksine kripto paralar fiziksel değil, dijitaldir. Dijital varlıkların değer ölçütü yoktur.

Fakat bu mahkeme karar temyiz edildi ve dava Yüksek Mahkemenin takdirine bırakıldı. 30 Mayıs 2018’de Güney Kore Yüksek Mahkemesi, tamamen farklı bir karara vardı ve 216 Bitcoin’in 191’ine el konulmasına karar verdi. Yüksek Mahkemenin kararı şöyle açıklandı:

Kripto paralar bir değer birimi olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Bitcoinlere el konulabilir. Bu Bitcoinler yasa dışı bir faaliyet sonucu elde edildi. Eğer bu Bitcoinleri iade edersek şahıs yasa dışı yolla gelir elde etmiş ve cezalandırılmamış olacaktı.

Güney Kore’nin yetki alanı en geniş ikinci mahkemesi olan Yüksek Mahkeme’nin bu kararı kripto para birimleri için bir zafer olarak kabul edilebilir. Kararın henüz yasal bir dayanağı olmasada böylesine büyük bir yasama organının Bitcoin’i değer birimi olarak tanıması oldukça önemli.

Güney Kore’nin Finansal Denetleme Dairesi (FSS) kripto paralara yönelik yürürlükteki yönetmelikleri tekrar gözden geçireceklerini duyurdu. Geçtiğimiz Mayıs ayının sonlarına doğru Güney Kore Ulusal Meclisi yerel ICO’ların yeniden yasallaştırılması için çalışmalara başlamıştı.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun