reklamı kapat

Bitcoin 300 Kez Öldü

6 Haziran 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

99Bitcoins’in geleneksel hale gelmiş “Bitcoin ölüm ilanı” listesinde Bitcoin geçtiğimiz günlerde 300. kez öldü. Bitcoin’in son ölümü Forbes’ta yayımlanan bir makaleyle gerçekleşti.

30 Mayıs’ta yayımlanan Forbes makalesinde, madencilik faaliyetleri için gereken yüksek miktarda elektriğin Bitcoin’in Aşil Topuğu (zayıf noktası) olduğu savunuluyor. Makaleye göre Bitcoin madencileri küresel bazda enerji tüketiminin getirdiği riskleri görmezden geliyor. Enerji hırsızlığı ve her geçen gün fiyatı artan madencilik ekipmanları da mevcut sorunlar arasında gösteriliyor.

Tahmin edildiği üzere, Bitcoin madencileri hem tükettiği enerjiyi hem de bu enerjinin diğer insanlar, diğer şirketler ve içinde bulundukları gezegen için oluşturduğu tehditleri önemsizmiş gibi lanse ediyor.

Bitcoin, 200. kez öldüğü Aralık 2017’de 7312 dolardan işlem görüyordu ve hızla 11 bin dolar seviyesine yükseldi. Listeye göre Bitcoin bu yıl 62 kere öldü.


Bu yıl çeşitli ekonomi bilginleri ve sektörden önemli kişiler Bitcoin’in neden kaybetmeye mahkum olduğuna dair fikir teatisinde bulundu. Bu konuda akla gelen ilk isim, Bitcoin’i fare zehrine benzeten dünyaca ünlü yatırımcı Warren Buffett. Bank of England başkanı Mark Carney de BTC’nin para birimi olarak “başarısız” olduğuna hükmetmişti.

Bitcoin, 300. kez öldüğü Mayıs ayını %20 değer kaybıyla kapadı. Buna rağmen teknoloji ve iş dünyasından birçok önemli isim ileriye yönelik boğa tahminlerinde bulunuyor. Örneğin Apple kurucularından Steve Wozniak Bitcoin’in tek dijital altın olduğunu ve BTC’nin 10 yıl içinde dünyanın tek geçerli parası olmasını umduğunu dile getirdi.

Öte yandan Bitcoin fiyatı yukarı yönlü küçük bir ivme kazandı. Yazının hazırlandığı sırada BTC günlük %0,38 artışla 7530 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.