reklamı kapat

Bitcoin Fiyatı Artacak Mı? Madencilik Verileri Ne Söylüyor?

11:00
27 Mayıs 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Bitcoin fiyatlarında görülen büyük düşüşe rağmen ağdaki hash oranı sıra dışı bir şekilde artmaya devam ediyor. Peki madenciler son aylarda zor zamanlar geçiren bir kripto para için neden bu kadar bilgisayar gücü sarf ediyor? Piyasa analisti Naeem Aslam’a göre bu durum fiyatın artacağına işaret ediyor.

Ekonomik bir bakış açısıyla incelendiğinde madencilerin fiyat mücadelesini sürdüren Bitcoin’i kazmak için bu denli para harcamaları pek mantıklı görünmüyor. ABD merkezli dev yatırım bankası Morgan Stanley tarafından yayınlanan bir rapor madencilik verilerine bakarak Bitcoin’in fiyatının 8600 dolar civarında olması gerektiğine işaret ediyor. Bitcoin 2018 yılı boyunca fiyatını bu seviyenin üzerine taşımaya çalıştı diyebiliriz. Ancak dalgalanan BTC fiyatına rağmen ağda kaydedilen hash oranı yükselişini sürdürdü. Üstelik Bitcoin fiyatının 20 bin dolar seviyesinden dibe çakıldığı zamanlarda dahi bu oranın yükselişi devam etti.

Aşağıdaki grafikler Bitcoin’in fiyatının ve ağdaki hash oranının geçtiğimiz yıl boyunca nasıl seyrettiğini gösteriyor. Grafiklerdeki ilginç olan şey, madencilik hash oranının piyasa düzeltmelerinde dahi mütemadiyen artmaya devam etmesi. Bitcoin toplam piyasa değerinin neredeyse yarısını kaybetse bile bu artış devam etmiş. Sizce de ilginç değil mi?

İlk bakışta insanda tutarsızlık düşüncesi uyandıran bu grafikler, piyasa analisti Aslam’a göre madencilerin lider kripto paraya tam olarak inandığına ve güvendiğine işaret ediyor. Buna göre madencilerin piyasa indekslerini görmezden gelerek Bitcoin madenciliği yapmak için daha fazla kaynağı devreye soktukları sonucuna varmak mümkün.

Yine Aslam’a göre grafiklerdeki verilerin işaret ettiği trend, madencilerin Bitcoin fiyatının geleceğine yönelik olumlu düşüncelere sahip olduğunu gösteriyor. Eğer madenciler bunun aksini düşünseydi kaynaklarını başka kripto paraların madencilik işlemlerine yönlendirirdi.

Bilindiği üzere Bitcoin madenciliği hayır amaçlı yapılan bir eylem değil, aksine gelir sağlayan bir meslek. Madenciler ürettikleri her blok için Bitcoin’le ödeme alıyor. Aslam’a göre Bitcoin fiyatlarında görülen düşüş çoğu kripto yatırımcısı gibi madenciler tarafından da bir fırsat olarak görülüyor. Yani madenciler bir sonraki artış trendinde değerlendirmek üzere Bitcoin’lerini bekletiyor.

Bitcoin fiyatı ağdaki büyümeyi yakalayacak

Çoğu piyasa işlemcisi, analist, uzman, yorumcu vs. piyasa hakkında değerlendirme yaparken genellikle piyasa indekslerini göz önünde bulundurur. Ancak Aslam bu kişilerin yaptığı analizlerin Bitcoin’in sahip olduğu hash oranı gibi temel özellikleri içermediği düşüncesinde. Tam bu noktada kripto para piyasalarının sürekli geliştiğini hatırlatalım. Yine de kripto paralarla ilgili birçok durumun net olmadığını ve genel geçer ekonomik ilkelerin her zaman bu piyasaya uygulanamayacağını söyleyebiliriz.

Aslam Bitcoin fiyatının eninde sonunda ağdaki büyümeyi yansıtacak bir seviyeye geleceğini düşünüyor. Ayrıca piyasanın temel özellikleri ile indekslerin bu yılın üçüncü çeyreğinin sonuna kadar birbiriyle örtüşen bir yere geleceğini savunuyor. Bu sıra dışı analist tahminlerinde haklıysa, piyasanın öncüsü Bitcoin’in fiyatı uzun zaman sonra bir başka “tüm zamanlar rekoru” kırabilir.

Kaynak: Bitcoinist.com

Kanıt Linki

http://proof.link/Slc0DQFkQ

Hash Değeri

01186242c725025ab034b4a031ff53fc4f613e53c03affc8458cba1103604699

Transaction ID

0628100186ccf3fe597e4981c7661326821bab8f7969d45ca81040427d9014e3

Transaction Doğrulama

https://chainz.cryptoid.info/ltc/İşbu haber/çeviri COINTURK Markası Sahibi “Blockchain Bilişim Teknolojileri Fin. Dan. ve Tic. A.Ş.” tarafından ilişkili içeriğinin varlığının gün, ay, yıl, saat olarak tespiti ve üçüncü kişilere karşı ispatı bakımından uluslararası koruma için Litecoin Blockchain’inde, Avrupa Birliği’nde eIDAS yasaları, Türkiye’de ise 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre nitelikli elektronik servis hizmet sağlayıcılar nezdinde zaman damgalanmıştır. İçeriği kullanımı ve lisans satın almak için : [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Litecoin Telif Koruması:

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.