X

Bitcoin Fiyat Rekoru, BTC Milyonerlerinin de Rekor Kırmasını Sağladı!

Bitcoin’de yaşanan artışlar yeni BTC milyonerlerinin sayısını arttırdı.
17:15
17 Aralık 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin bugün 23.000 doların üzerine çıkarak rekor tazeledi. Bu rekor rakamın görülmesinin ardından on-chain analiz firması Glassnode Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile çok fazla sayıda Bitcoin cüzdanının değerinin 1 milyon doların üzerine çıktığını açıkladı.

Yeni Bitcoin Milyonerleri

Glassnode’un paylaşımına göre, 66.540’ın üzerinde adres şu anda 1 milyon dolar değerinde Bitcoin tutuyor ve rakam 1 gün içinde şaşırtıcı bir şekilde yüzde 150 arttı. Glassnode yaptığı açıklamada bu büyük artışın blok ödülleri karşılığında ilk yıllarında Bitcoin ağına bilgi işlem gücü sağlayan kişiler olan ilk Bitcoin madencilerinin artık milyoner olduğu anlamına geldiğini dile getirdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan Glassnode CTO’su Rafael Schultze-Kraft bu sabah yaptığı bir Twitter paylaşmında, “Bugün milyoner olmak için tek yapmanız gereken, 2009 ile 2012 arasında tek bir Bitcoin bloğunu çıkarmaktı.” ifadelerini kullandı. CTO 50 BTC olan ilk Bitcoin blok ödüllerine atıfta bulunarak “Bunu yapmak için 210.000 şansınız vardı” diye ekledi.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin, Çarşamba gecesi 20.000 doları geçti, sonraki saatlerde 21.000 dolar ve 22.000 dolarlık engelleri aştı ve Perşembe sabahı tarihi rekor olarak görülen 23.000 dolara ulaştı. Hatta lider kripto para birimi gün için 23.800 doların da üzeirne çıkarak 24.000 dolara merdiven dayadı.

Öte yandan Bitcoin’deki bu artışın, geleneksel para birimleri arasında aşırı enflasyon korkusu ortasında kalan eski fon yöneticilerinin ilgisinin artmasıyla ortaya çıktığı düşünülüyor. Tabii ki mayıs ayında yaşanan madencilik ödülü yarılanmasının da fiyat üzerinde etkilerinin yeni görülmeye başladığı da ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak 2000 yılında kurulan bir makro hedge firması olan Guggenheim Partners’ın CIO’su Scott Minerd dün yaptığı bir açıklama ile Bitcoin’in adil fiyat değerinin 400.000 dolar olduğunu dile getirmişti. Ayrıca piyasanın popüler analistlerinden Willy Woo da bugün yaptığı açıklama ile mevcut hareketler söz konusu olduğunda 100.000 dolarlık bir hedefin gülünç bir şekilde düşük kaldığını ifade etti.

2017 ve 2020 Farkı

Çoğu uzman isme göre 2017 yılında yaşana ralli ile günümüzde yaşanan ralli arasında bazı farklar bulunuyor. Bu farkların ilkinin piyasayı yönlendiren kesim olduğu düşünülüyor. Uzmanlar 2017 yılındaki rallinin bireyler tarafından yönlendirildiğini ama günümüzdeki rallinin kurumlar tarafından yönlendirildiğini ifade ediyor.

Dolayısıyla aslında bu yıl ve önümüzdeki haftalarda yaşanacak artışların çok daha büyük olması bekleniyor. Çünkü artık piyasayı çok daha büyük isimler yönlendiriyor. Yine de rekor seviyenin görülmesinin ardından yatırımcıların risk yönetimini çok iyi yapması gerektiği ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar