X

Bitcoin ETF Onayı Gelebilir! Kurumsal Yatırımcılar Harekete Geçti!

Bugünlerde çok şaşırtıcı şeyler oluyor, Bitcoin ETF onayı gelirse çok daha şaşırmamak gerekebilir. İşte kaçırdığınız detaylar!
23:10
6 Ekim 2021

Bugünlerde enteresan şeyler oluyor. Bitcoin’in aniden 40.000 seviyelerine düşmesi ve günler içinde yeniden 50.000 doların üzerine çıkması oldukça şaşırtıcı, daha şaşırtıcı olan bir şey daha var. Özellikle 40.000 dolar seviyelerinde çok fazla balina Bitcoin (BTC) aldı. Bugün ise birkaç balinanın 5 dakika içinde aldığı 1,6 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) fiyatı aniden 55.555 seviyesine uçurdu. Fakat bir şey daha var.

Bitcoin ETF Onayı Gelebilir

Tüm bu hacimli hareketlerin arkasında yaklaşan ve az sayıda kişinin bildiği muhtemel Bitcoin ETF onayı olabilir. Analistlere göre CME’deki yüklü alımlar da içeriden haber alan kurumsallar tarafından yapılıyor. Kripto para danışmanlık firması 21st Paradigm’in kurucu ortağı Dylan LeClair, CME Group’un vadeli işlem yatırımcılarının artan alımlarını bununla ilişkilendiriyor.

Spot ve vadeli fiyat arasındaki farkta önemli bir artış yaşandı. Contango’nun CME‘de Panama merkezli Deribit’ten daha yüksek olması, güçlü satın alma baskısının esas olarak ABD’den geldiğini gösteriyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Başkanı Gary Gensler, 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamında düzenlenecek olan CME vadeli işlemleri tarafından desteklenen bir Bitcoin ETF’sine desteğini defalarca dile getirdi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Onay için %75 İhtimal Veriyor

Bloomberg’in kıdemli ETF stratejisti Eric Balchunas, Ekim ayında vadeli işlemlere dayalı bir Bitcoin ETF’nin onaylanma olasılığının %75 olduğuna inanıyor. Eski SEC Başkanı Jay Clayton’da yakın zamanda verdiği bir röportaj da Bitcoin ETF onayının imkansız olmadığını söylemişti. Elbette iki şartla bunlar gözetim ve piyasa kabulüdür.

Yukardaki liste Ekim ve Kasım ayının ilk günü içinde onay verilebilecek Bitcoin ETF başvurularını gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda her fırsatta fiyatın yeni bir rekor kırması için Bitcoin ETF onayının katalizör görevi göreceğini söylemiştik.

Üstelik Çin’in yasakçı tavrı Amerika’yı biraz daha kripto paraların tarafına itmiş gibi görünüyor. Düşmanımız düşmanı dostumdur diyerek ABD Bitcoin’e kucak açacak mı? FED ve SEC başkanlarının yaptığı açılamalara bakılırsa bu hayal değil. İkisi de kripto paraları yasal ve makul görüyor. Gerekli düzenlemelerin şart koşulmasından doğal bir şey olamaz. ABD gelecek Bitcoin ETF onayı öncesinde kapsamlı bir regülasyon paketi açıklayabilir. Daha bugün bile ABD Adalet Bakanlığı kripto paraları kullanan suçlularla mücadele etmek için geniş kapsamlı bir birim oluşturulduğunu söyledi. Tüm bunlar regülasyonlara ve Bitcoin ETF onayına yoruluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar