X

Bitcoin Cash Bitcoin’in Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

02:58
1 Ağustos 2017
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin topluluğunu karışık günler bekliyor. Bitcoin ağının ölçeklendirme çözümünde yepyeni bir gelişme yaşandı. Bir grup madenci ve geliştirici, oluşturacakları alternatif ağ ile daha büyük blokların ağ kapasitesini artırmada en iyi çözüm olduğunu kanıtlamaya çalışacak.

Bitcoin Cash isimli ağ ile bitcoin’in mevcut yazılım ve işlem tarihinde fork’a gidilecek. Bu süreçte her bitcoin kullanıcısına, farklı kuralları olan yeni blockchain üzerinde yeni kripto token’ler verilecek. Örneğin 2 BTC’si olan bir kullanıcıya Bitcoin Cash blockchain’inde 2 BCC verilecek.

Bazı analistler BCC’nin ileride BTC gibi olacağını düşünürken diğer grup, bu fikre karşı çıkıyor.

BitMEX kurucusu Arthur Hayes, BCC’nin “teorik olarak” BTC’nin fiyatını düşürmesi gerektiğini, ancak bunun pratikte gerçekleşmeyeceğini kaydetti. Hayes, bitcoin yatırımcılarının bu tarz yeni paralara genellikle hoşgörülü olmadığına dikkat çekti.

Yatırımcılar ne yapacak?

Yatırımcıları en çok endişelendiren şey, BTC ile BCC’nin ne şartlarda rekabet edeceğinden çok bir eşitliğin söz konusu olmaması hâlinde piyasanın ne durumda olacağı.

CryptoCompare yatırımcısı Charles Hayter şunları kaydetti:

“Uzun süreçte bu 2 para birimi, benzer isimlere sahip olmalarının da etkisiyle kafa karışıklığına ve bazı sorunlara yol açacak.”

Hollandalı girişimci Marc Van der Chijs ise bu sorunlara dikkat çekiyor:

“‘İndirimli bitcoin’ sattığını söyleyen ve insanlara BTC yerine BCC veren dolandırıcıların türeyebileceğini görebiliyorum. Bunun gibi haberler, kripto paralara girmeye hazırlanan yatırımcıları oldukça endişelendirecektir.”

Van der Chijs, bu ve benzeri sorunlar ile belirsizlikten ötürü bitcoin’in 2700 dolar seviyelerinde seyredeceğini düşünüyor.

Öte yandan piyasada en çok vurgu yapılan şeylerden biri, bitcoin fork’unun ethereum fork’uyla bir benzerlik taşımadığı. Birçok analist, bitcoin’in daha sağlam bir altyapısı olduğuna dikkat çekerek ethereum’a göre çok daha güçlü ve stabil kalacağını savunuyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER