X


Bitcoin (BTC) Yeni Bir Parabolik Yükselişe mi Başladı?

BTC yeni rekor için kolları sıvadı!
15:11
4 Ocak 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 34.670 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. 2020 yılının başında 4.000 doların altından işlem gören Bitcoin fiyatının şimdilerde 40.000 doları zorlamaya başlaması kripto para sektörünün volatilitesinin bazen ne kadar olumlu olabileceğini ortaya koymakta.

Kripto Para Piyasası Rekora Gidiyor

Kripto para piyasasının toplam değeri 900 milyar dolara kadar çıktı ve yakında 1 trilyon dolar görülebilir. Bitcoin fiyatı ulaştığı zirve noktadan sonra 32.200 dolara kadar gerilese de uzmanların yorumları yeni bir parabolik yükselişin başladığı yönünde. Parabolik yükseliş, hiçbir çekilme veya direnç engeli olmadan inanılmaz yükselişler olarak biliniyor ve BTC bunu daha önce 2 kere gerçekleştirdi.

2013 ile 2016 yıllarında başlayan parabolik yükselişler Bitcoin fiyatının rekor üzerine rekor kırmasını sağladı. 2016 yılındaki parabolik yükselişi ve 2019 yılındaki artışı aylar öncesinden bilen kripto para analisti Peter Brandt ise üçüncü bir parabolik yükseliş yaşanacağından emin.

Bitcoin Parabolik Yükseliş Yaşayabilir

Brandt, verdiği güncel bir demeçte Bitcoin’in yine parabolik yükseliş elde edeceğini ve bu seferki fiyat hedefini kendisinin bile tam olar söyleyemeyeceğini ifade etti. Bitcoin fiyatının yaşadığı yükseliş ile bütün dünyanın ilgisini üzerine çekmesi ise Brandt’ı haklı çıkartabilecek bir gelişme gibi gözüküyor.

132 yıllık tarihin en eski yayın kaynaklarından olan Financial Times bile kısa süre önce Bitcoin’i ana sayfasına taşıdı. FT, lider kripto para biriminin 12. yılına denk gelen günde Bitcoin fiyatının 30.000 dolar üzerine çıktığını vurguladı. FT daha önceki haberlerinde Bitcoin’i bir balon olarak tanımlarken bu seferki açıklamasında herhangi bir olumsuz açıklamaya yer vermedi.

Herkes BTC’yi Konuşuyor

FT gibi önde gelen kaynakların lider kripto para birimi ile ilgili böyle açıklamalar yapması ise kesinlikle hiç olmadığı kadar olumlu. Kısa süre önce Reuters da Bitcoin’i ana sayfasına taşıyarak lider kripto para biriminin yeni rekorlara yelken açtığını vurgulamıştı.

Bitcoin

Bitcoin fiyatının 2017 yılındaki 20.000 dolar seviyesine yönelik tırmanışı birçok kurum tarafından balon olarak nitelendirildi. Bu seferki yükselişin direkt olarak kurumsal yatırımcı kaynaklı olması ise durumu değiştirebilir. Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar tarafından tam anlamıyla sömürülmesi, bir yerden sonra satın alacak BTC kalmamasına yol açacaktır. BTC fiyatı ise böyle bir durumda hiç görülmeyen seviyelere çıkabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar