X

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Yükselirken Ripple’da (XRP) Deprem Sürüyor!

Bitcoin ve ETH yükselişi devam ediyor ancak XRP hala düşüyor. 
08:12
28 Aralık 2020

Başta lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) olmak üzere geride bıraktığımız hafta kripto para birimleri için oldukça iyi geçti. Geçtiğimiz haftaya 23.250 dolar bandına başlayan Bitcoin dünkü yukarı yönlü hamlesi ile saatler içinde 28.395 doları gördü ve yeni bir rekor imza atmış oldu.

Bitcoin’in yanı sıra piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) 2018 yılından sonra ilk defa 700 dolarlık önemli seviyenin üzerine yükseldi ve bu durum akıllara “Altcoin sezonu başlıyor mu?” sorusunu getirdi.

Altcoin Sezonu Başlıyor Mu?

ETH fiyatı dün saatler içinde 630 dolar seviyelerinden 717 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Kısa bir süre içinde ETH’un 80 doların üzerinde artış yaşaması, Bitcoin’in yükseliş ivmesi ile açıklanıyor. BTC’nin yeni bir tüm zamanlar rekoru kırması başta ETH olmak üzere altcoin’leri de harekete geçirdi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ancak altcoin’ler içinde son zamanların en çok takip edileni ve en popüler olanı Ripple (XRP) piyasada oluşan tüm olumlu havaya rağmen hala düşüyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,2839 dolardan işlem gören XRP’nin son 24 saat içinde yaklaşık olarak %5 ve son 1 haftada yaklaşık olarak %50 değer kaybettiği görülüyor.

Öte yandan şu an için altcoin grafiklerine bakıldığında karışık sinyaller alındığını görüyoruz. Bazı altcoin’ler güzel bir ivme ile yükseliş grafiği yakalamışken, bazı altcoin’ler ya hala yerinde sayıyor ya da düşüş grafiği çiziyor. Bu sebeple her ne kadar analistler bir altcoin sezonunun kaçınılmaz olduğunu düşünseler de Bitcoin’in hala yükseliş için biraz alanı olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin Fiyatı

Lider kripto para birimi muhteşeme bir haftayı geride bıraktı ve yılın son haftasına 27.000 doların üzerinde giriş yaptı. Çoğu analist özellikle dünkü son hamlenin ardından BTC’nin yıl bitmeden 30.000 dolar seviyesini göreceğini ifade ediyor.

Ancak bu noktada bazı isimler BTC’nin yılın bu zamanlarında her zaman düşüşe geçtiğini dile getiriyor ve yatırımcıları temkinli olmaları konusunda uyarıyor. Yine de bu yıl yaşanan rallinin diğer rallilerden farklı olduğunu ve piyasanın şu an gücünün yerinde olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Hafta Nasıl Geçecek?

Aslında şu anda bir noel tatili yaşanıyor ve yıl sonuna sadece birkaç gün kaldı. Her ne kadar 2020 felaketlerin yılı olarak akıllara kazınsa da Bitcoin ve kripto para birimleri için işler oldukça farklıydı. Özellikle Aralık ayında ciddi bir yükseliş ivmesi yakalayan piyasa Bitcoin’in önderliğinde büyümeye devam ediyor. Fiyat artışlarının yanı sıra piyasa değeri de artıyor ve BTC, Visa gibi devleri geride bırakıyor.

Buna ek olarak yıl bitmeden çoğu analist BTC’nin 30.000 doları görmesini ve sonrasında düzeltmeye başlamasını bekliyor. Eğer analistleirn beklentilerin gerçekleşirse BTC’nin 30.000 doları görmesi ve yaklaşık olarak 3.000 dolar gibi bir artış yaşaması için önünde sadece 4 günü var.

Sonrasında ise yaşanacak bir düzeltme ve konsolidasyon süreci ile birlikte bayrağı altcoin’lerin devralacağı ve uzun soluklu bir altcoin rallisinin başlayacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar