X


Bitcoin (BTC) Madencilik Zorluğu En Sert Düşüşünü Yaşayabilir: Neler Oluyor?

BTC fiyatının düşüşü, madencilik zorluğu ile ilişkili.
14:22
20 Haziran 2021

Bitcoin’in (BTC) madencilik zorluğu, BTC.com verilerine göre %11,18’lik oldukça sert bir düşüş yaşayabilir. Ağ özellikle 6 Haziran ve 30 Mayıs tarihlerinde sert iki düşüş yaşamış ve sırasıyla %5,30 ile %15,97’lik ağ zorluğu düşüşü görüşmüştü.

Bitcoin Madencilerinin Göçü Sürüyor

Ağ zorluğu, Bitcoin madencilerinin büyük bir kısmının cihazlarını kapatması ve ağdan çıkması nedeniyle düşüyor. Bitcoin ağındaki bu otomatik mekanizma, ağda ne kadar fazla madenci ve hash rate varsa o kadar artmaya programlı. Aksi durumda ağda ne kadar az madenci varsa da ağın zorluğu o kadar düşüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Şu an için Çin içerisinde yaşanan yasaklamalar, Bitcoin ağ zorluğu düşüşünün temel sebebi. Siçuan eyaletinde 19 Haziran gecesinde bütün Bitcoin madencilik etkinlikleri yasaklandı ve madencilerin önemli bir kısmı cihazlarını kapattı. Bu da sert bir madencilik düşüşü zorluğuna zemin hazırladı.

BTC Bu Durumu En Son 2018’de Gördü

Madencilik zorluğu sadece 1 ay içerisinde 25.046 trilyondan, 19.932 trilyona kadar düşmüştü ve yeni atılan adımlar ile bunun çok daha fazla düşüş yaşaması mümkün. Bitcoin en son üç kere üst üste madencilik zorluğu düşüşü yaşandığında kripto para sektörü “ölüm döngüsü” içerisinde bulunuyor ve takvimler Aralık 2018’e işaret ediyordu. Madenciler cihazlarını satarak ağdan çıkmaya çalışırken BTC fiyatı da 3.125 dolara kadar geriledi.

15 Aralık 2018’de 3.125 dolar seviyesi görüldü ve Bitcoin 2017 yılındaki zirveden itibaren tam olarak %84 düşüş yaşamış oldu. Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 34.032 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %5,2 düşüş yaşandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar