X


Bitcoin (BTC) Madenciliğini Bekleyen Tehlike!

Bitcoin (BTC) hash oranı artıyor. Fakat büyük bir tehlike bizi bekliyor!
16:03
7 Aralık 2021

Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin 50.000 doların üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Birkaç gün önce 42.000 dolara kadar gevşeyen fiyat şimdilik güvenli bölgede bulunuyor. Ancak, Bitcoin topluluğunun uzun vadede endişelendiği şey bu değil. Yakın tarihli bir röportajda, Compass Mining‘in Kurucusu ve CEO’su Whit Gibbs, BTC’nin hash oranının neden dikkate alınması gereken önemli bir faktör olduğunu açıkladı.

Bitcoin Madenciliğinin Önemi

Compass Mining‘in Kurucusu ve CEO’su Whit Gibbs, hash gücünün büyümesini son derece önemli görüyor. Çünkü madenciliğin güçlü olması BTC’nin başarılı ve güvenli kalmasını sağlıyor. Çin’in bu yılki politika kararları gibi olayları takiben ağın esnekliğini takdir eden Gibbs, makineler küresel olarak yer değiştirdikçe hash oranının son birkaç ayda yükseldiğini söyledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yazma sırasında, Bitcoin‘in hash oranının 22.34 T’de zorlukla 170.06 EH/s olduğu tahmin ediliyordu. Hash oranının mevcut momentumunu korumasıyla bir sonraki yukarı zorluk sıfırlamasının yaklaşık 5 gün içinde olması bekleniyor. BTC.com‘a göre madencilik havuzu dağıtımında en büyük paya Foundry USA ve AntPool sahip. Bununla birlikte, “gizli madenciler” de yıllar içinde çok önemli bir rol oynadı.

Bitcoin Madenciliğindeki Büyük Risk

Gibbs ayrıca küresel engellerin hash oranını nasıl belirsiz tuttuğuna da değindi. Örneğin, Kazakistan’ın enerji kıtlığını düşünün. Çin’in madencilik yasağının ardından Kazakistan’ın ABD’den sonra en çok yararlanan ikinci ülke olduğunu biliyoruz. Ancak Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev geçtiğimiz günlerde Kazakistan’ın şimdiden elektrik sıkıntısının ilk işaretlerini hissettiğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin artık Bitdeer ve Riot Blockchain‘in Whinstone’u gibi havuzların arkasındaki küresel hash oranına %35’in üzerinde katkıda bulunduğu tahmin ediliyor. Artık kripto para madenciliği geleceği görülen, planlanabilir gerçek bir iş haline geldi.

Compass Mining‘in Kurucusu ve CEO’su Whit Gibbs şunları söyledi:

“Yani Amerika Birleşik Devletleri’nin, Bitcoin madenciliğini destekleyen ilk gelişmiş ülkeler arasında olacağını düşünüyorum çünkü çok büyük ve şu anda sınırları içinde olan multi-milyar dolarlık bir endüstriden bahsediyorsunuz, vergilendirebilir”.

Elbette dünyanın en güçlü ülkesi olan ABD’nin Bitcoin madenciliğine ılımlı yaklaşması güzel bir şey, fakat bir sorun var. Bitcoin hash gücünün ezici çoğunlukla herhangi bir ülkede yoğunlaşması ciddi riskleri de beraberinde getiriyor.

Çin yasaklarından önce hash gücünün %60’ı buradaydı. Fakat şimdi Teksas ve New York gibi eyaletler en çok madenciye sahip bölgeler arasında yer alıyor. Eğer hash gücü ABD üzerinde yoğunlaşırsa bu senaryoda Çin’in yerini ABD alabilir ve herhangi bir yasak kararı yeni bir çöküşü başlatır. Madencilerin küresel ölçekte operasyonlarını daha homojen şekilde kurması bu riski de azaltacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar