X


Bitcoin (BTC) İlk Hangi Fiyatı Görecek? BTC 50.000 ve 30.000 Hedefleri!

Bitcoin (BTC) önemli bir yol ayrımına geldi. Bu verilere dikkat!
15:00
9 Ocak 2022

En büyük kripto para biriminin kararsız hareketleri tüm kripto para piyasasını karmaşık bir durumun içine atıyor. Altcoinlerin önemli bir kısmı %50’nin üzerinde değer kaybetti ve her geçen gün kayıplar derinleşiyor. Bitcoin’in Kasım ayı başlarında 69.000 doları ulaşmasıyla önemli bir düşüş dönemi başladı. Peki bu daha ne kadar devam edecek veya nereye kadar düşecek?

Bitcoin (BTC)

Geçtiğimiz hafta yaşanan sert düşüş Bitcoin’i 42.000 dolara çekti. Aynı fiyat seviyesi birkaç gün sonra yeniden test edildi ve piyasadaki korku böylece rekora ulaştı. Aylar sonra ilk defa korku ve açgözlülük endeksinde ibreler 10’u gösterdi.

Aralık ayında Bitcoin, sadece 19 gün içinde 58.943 dolardan 29.925 dolara düştüğünde Mayıs 2021’deki çöküşten bu yana en önemli aylık kaybını kaydetti. Aralık ayında, CME BTC Vadeli İşlemleri hacimleri de %77,4 ile 11 milyar dolara en büyük aylık düşüşü kaydettiği için BTC, 69.000 dolarlık ATH’sinden %30’un üzerinde düştü.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, en büyük 15 kripto para borsasının toplam hacimleri 1,4 trilyon dolar ile Kasım ayına göre %22,6 düştü. Bu durum Aralık ayında genel olarak düşen kripto fiyatları eğilimini izledi. Bu, 2022 boğa koşusu beklentilerine meydan okuyarak yeni yılda da devam etti.

Bitcoin için 50.000 ve 30.000 Hedefleri!

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi‘ne göre, BTC 40 bin dolara yaklaşırken piyasa hissiyatı bir “aşırı korku” durumundaydı. Aslında, geçen yıl Temmuz ayından bu yana en düşük değerini kaydetti. Ayrıca, geçen hafta borsalara daha fazla Bitcoin taşındı ve bu da yatırımcı hissiyatında hafif bir düşüş eğilimi olduğunu gösteriyor.

Net girişler, yatırımcıların satma niyetini temsil ederken, sürekli çıkışlar güçlü hold duyarlılığını temsil ediyor. Aynı zamanda dolaşımdaki arzı da azaltır. Böylece arz şoku ile fiyat yukarı taşınabilir.

Dolayısıyla, borsalara net girişlerdeki son artış, tamamen bir eğilim değişikliğine işaret etmese de, gelecekte bir piyasa satış olasılığını sunuyor.

Göreceli Güç Endeksi daha düşük seviyelere ulaştığında fiyatın dört zirve yaptığı Şubat-Mayıs aylarındaki fiyat hareketine ürkütücü bir şekilde benziyor. Benzer bir düşüş trendini çoğaltan RSI ile birlikte daha düşük seviyelere ulaşan dört fiyat zirvesi, BTC’nin Mayıs ayında 30 bin dolar seviyesine düşmesini tetikledi.

Yine de Bitcoin 40 bin dolara yakın dururken soru aynı: Bitcoin önce 50 bin doları mı yoksa 30 bin doları mı görecek? Fiyat halen 41.000 doların üzerinde ve bu seviyenin korunması BTC boğalarının anlamlı bir geri dönüş için son umudu gibi görünüyor.

Şimdilik, MVRV 365 günlük bir geri dönüş, iyi bir geri dönüş fırsatı sunuyor. Ancak fiyat tutunamazsa, yükseliş beklentileri geçersiz olacaktır.

BTC eğer haftalık kapanışı 40.000 doların altında yaparsa kısa ve orta vadede 30.000 dolar desteğinin ziyaret edilme ihtimali de kuvvetlenecektir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar