reklamı kapat

Bitcoin (BTC) Fiyatı Bu Ülkede 13.000 Dolara Çıktı

Bitcoin fiyatı burada 2.500 dolar daha yüksek!
18:49
25 Eylül 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) özellikle siyasi ve ekonomik kargaşa yaşanan ülkelerde daha fazla kullanıldığı bilinen bir gerçek. Nitekim daha önce Hong Kong isyanları sırasında Hong Kong içerisinde, Çin’de yaşanan iç çatışmalar esnasında Çin’de ve bunun devamında Venezuela, Arjantin gibi ülkelerde BTC fiyatının geçici süreliğine de olsa küresel piyasalardan farklı fiyatlara ulaştığı görülmüştü.

Bitcoin Fiyatı 02.500 Dolar Arttı

Bunun temel sebebi ise BTC’ye olan yoğun yerel talep ve eşler arası alım satım piyasasının bu talebe dayanamaması olarak biliniyor. Yani bunu bir nevi karaborsa satış gibi düşünmek mümkün. Paxful isimli eşler arası Bitcoin alım satım platformunun aktardığı verilere bakıldığında, lider kripto para biriminin Beyaz Rusya içerisinde yaklaşık olarak 2.500 dolar yüksekten alınıp satıldığı görülüyor.

Beyaz Rusya Rublesi ile yapılan alım tekliflerine bakıldığında en düşük fiyata sahip olanın 13.000 dolara tekabül ettiği görülmekte. Bunun sebebi ise geçtiğimiz aylarda başlayan protestolar olarak bilinmekte. Yıllardır ülkeyi yöneten Alexander Lukashenko, seçimlerde 26 yaşındaki rakibine kaybetse de koltuğunu bırakmak istemediği için ülke bir nevi iç savaş sürüklenmiş durumda.

İnsanlar da itibari paraya veya bankalara güvenmek yerine Bitcoin ile diğer kripto paralara güvenip paralarını bu şekilde dışarıya çıkartmak istiyor. Bu da doğal olarak sınırlı sayıda olan BTC arzını daha da sınırlı hale getiriyor. Bitcoin fiyatının bu durumun devam etmesi durumunda çok daha yüksek seviyelere bile çıkabileceği tahmin ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.