X

UMA Coin Nedir?

UMA coin, UMA platformunun yerel kripto para birimidir ve DeFi token’ıdır.
12:11
26 Eylül 2020

UMA coin, UMA platformunun yerel kripto para birimidir ve DeFi token’ıdır. UMA kendisini “sentetik varlıklar oluşturmak için bir protokol” olarak tanımlıyor. Kullanıcıların ekonomik garantilerle kendi kendine çalışan akıllı sözleşmeler yazmasına izin vermeyi amaçlamaktadır. UMA, Ethereum gibi izinsiz, halka açık Blockchain’lerin  mümkün kıldığı finansal yenilikleri desteklemek için tasarlandı.

Öte yandan geleneksel finansal türevlerinden ödünç alınan kavramları kullanan UMA, herhangi iki tarafın kendi finansal sözleşmelerini tasarlamasına ve oluşturmasına izin veren açık kaynaklı bir protokol tanımlanıyor.

UMA Coin Analiz

UMA coin analizlerini daha net anlayabilmek için hem güncel rakamlara hem de UMA platformunun ne yaptığına detaylı olarak göz atmak faydalı olacaktır.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Geleneksel türevlerin aksine, UMA sözleşmeleri yalnızca ekonomik teşviklerle güvence altına alınıyor. Bu da onları kendi kendine uygulanan ve evrensel olarak erişilebilir olan sözleşmelerin ortaya çıkmasını mümkün kılıyor.

Finansal piyasaların evrensel olarak erişilebilir ve açık olması gerektiğine inanan UMA protokolü, merkezi olmayan finansmanın potansiyelinin, tüketicileri koruyan bölgesel yasa ve düzenlemelere saygı duyulması koşuluyla gerçekten heyecan verici olduğunu düşünüyor.

Öte yandan UMA’nın “Synthetic Token Builder” hizmeti ile kullanıcılar, herhangi bir şeyin fiyatına endekslenen token’lar oluşturabiliyor. Bunun için dapp akıllı bir sözleşme başlatarak bir token tesisi oluşturuyor. Kullanıcılar token tesisine DAI yatırdıktan sonra, yatırılan DAI tarafından tam olarak desteklenen sentetik token’lar oluşturabiliyor. Token tesisinin aşırı teminatlandırılması, sentetik token’ların her zaman tam olarak desteklenmesini sağlıyor. Böylece kullanıcılar, token’ların tamamen desteklendiğinden emin oluyor.

Bunlara ek olarak UMA, Evrensel Pazar Erişimi sağlamak için oluşturulmuş merkezi olmayan bir finansal sözleşmeler platformu olarak tanımlanıyor. ERC20 gibi standartları kullanarak kullanıcıların kendi finansal ürünlerini oluşturmaları için UMA’nın kendi kendine uygulanan sözleşme tasarım modellerini ve kanıtlanabilir şekilde dürüst oracle mekanizmasını kullanmalarına imkan tanıyor.

UMA Coin Grafik

UMA coin analizleri için bir de UMA coin grafiklerine ve güncel rakamlara göz atalım.

Yazının yayına hazırlandığı sırada CoinMarketCap verilerine göre UMA token’ın 10,33 dolar ile işlem gördüğü ve Bitcoin (BTC) karşısında da 0,00099451 BTC ile işlem gördüğü belirtiliyor. Ayrıca 569.227.855 USD ile piyasa değeri bakımından 33. sırada yer alan UMA’nın kısa zamanda iyi bir başarı elde ettiği de göze çarpıyor.

Bunların yanı sıra UMA token’ın 25 Mayıs 2020’de 1,16 dolar ile en düşük seviyeyi ve 1 Eylül 2020’de 27,63 dolar ile rekor seviyeyi gördüğünü belirtmekte de fayda var. CoinMarketCap verilerien göre 55.114.574 UMA’nın dolaşımda olduğu ve toplam arzın 101.009.349 UMA olacağı da önemli bir nokta.

UMA Coin Nasıl Alınır?

UMA token birçok kripto para işlem platformunda listeleniyor. Yatırımlarında UMA’ya da yer vermek isteyen yatırımcılar Coinbase Pro, Binance, OKEx, Gemini ve UniSwap gibi birçok borsadan token’ı satın alabilir ve diğer kripto para işlem çiftleri ile yatırımlarını gerçekleştirebilir. Böylece “UMA coin nereden alınır?” sorusunun yanıtı da karşılanmış oluyor.

UMA Coin Al

UMA token, dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para işlem platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir. UMA coin Binance işlemleri kolaylıkla platform üzerinden gerçekleştirilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar