X


Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve XRP İçin Son Durum Ne? Ayı Piyasası Korkusu Gerçek mi?

BTC, ETH ve XRP analizi.
17:01
15 Mayıs 2021

Kripto para piyasası bir süre Elon Musk’ın etkisinde kalarak ciddi bir düşüş yaşasa da yaralarını sarmak için çabalamaya devam ediyor. Bitcoin (BTC), nisan ayındaki rekorundan sonra geçtiğimiz günlerde 45.000 dolara kadar çakıldı. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 49.000 dolardan işlem gören BTC’nin gidişatı ise bütün kripto para sektörünün yolunu belirleyebilir.

Bitcoin Fiyat Analizi

Bitcoin fiyatı son 24 saat içerisinde %2,4 düşüş yaşarken uzmanların yorumları ise özellikle haftalık kapanışa kadar belirsizliğin devam edeceği yönünde. Tanınan kripto para analisti Scott Melker, konu hakkında yaptığı açıklamada ve yayınladığı verilerde BTC için oldukça olumlu uyuşmazlıkların baş gösterdiğini belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Melker, 4 saatlik grafikteki RSI’nin pozitif uyuşmazlık sinyali verdiğini ifade etti. Bunun öncesindeki gönderisinde de 12 saatlik grafikte yine pozitif uyuşmazlık gördüğünü belirten analist, haftalık kapanışın beklenmesi taraftarı.

Price action modelinde belki de Türkiye’nin en iyisi olarak görülen kripto para analisti Efloud ise konu hakkında yayınladığı analizi ile yatırımcılara yol gösterdi. Efloud, yayınladığı grafikte ve devamında yaptığı açıklamalarda düşüş trendi oluştuğunu, bu trendin geçersiz olması için ise en azından 52.500 dolar seviyesinin üzerine çıkılması gerektiğini ima etti.

Efloud buna ek olarak 59.673 dolar ile 61.381 dolar seviyelerinin de önemli dirençler olduğunu vurguladı. Destek konusunda ise analistin 48.132 dolar ila 45.000 dolar seviyesine ek olarak 43.040 dolar seviyesine dikkat çektiği görülüyor.

ETH İçin Son Durum Ne?

Ethereum fiyatının gidişatı ise hem Bitcoin’e bağlı hem de bağımsız olarak belirlenebilir. ETH fiyatı 4.300 dolara kadar ulaşarak rekor kırdı ve 426 gün içerisinde yaklaşık olarak 50 kat yükseliş elde etti. Ünlü kripto para analisti Erhan Ünal ise konu hakkında yaptığı açıklamada ETH’nin biraz soluklanması gerektiğine dikkat çekti.

Ethereum fiyatı için kritik direncin 4.040 dolar, desteğin ise 3.700 dolar olduğu görülüyor. Son 7 günde %12 yükselmiş olan ETH, yazın gelecek büyük güncellemesinin etkisi ile ise hala yükseliş yaşayabilir.

XRP Fiyat Yorumları

XRP grafiğine bakıldığında ise RSI ile MACD indikatörlerinin alarm verdiği görülmekte. 1,40 doları kıramayan XRP, son 7 günde de %13 düşüş yaşayarak daha önceki önemli desteği 1,60 doları kaybetti. XRP/USD paritesi için 1,20 doların altına iniş daha sert düşüşleri beraberinde getirebilir.

XRP fiyatının yeniden yükseliş trendine girmesi için ise 1,60 dolar üzerinde kapanış yapması gerekiyor. Bunun devamında 1,90 dolar test edilecektir.

Genel olarak ayı piyasasının başladığı söylentileri ağırlık kazansa da ünlü analist Michael van de Poppe net bir şekilde ayı piyasasında olunmadığını belirtti. Bununu gibi düzeltmeler 2017 yılındaki rallide de görülmüştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar