X


Bitcoin (BTC) Borsası Mt. Gox, Ödemelere Başlıyor Olabilir!

Mt. Gox yeni ödeme sistemini tanıttı.
11:34
8 Ocak 2021

Bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) ve kripto para borsaları arasında gösterilen Mt. Gox, ödemeler konusunda yeni bir adım attı. Kripto para borsası zirvede olduğu dönemde uğradığı saldırı nedeniyle kullanıcıların bütün BTC fonlarını kaybetmiş ve hala tam olarak ödeme yapamamıştı. Kısa süre önce bununla ilgili bir karar beklenirken 7 Ocak tarihinde yapılan açıklamada başka bir duruma dikkat çekildi.

Mt. Gox Online Bitcoin Ödeme Sistemi Kurdu

Mt. Gox borsasına atanan heyetin başındaki isim olan Nobuaki Kobayashi, kripto para borsası yönetimine ödemelerin yapılabilmesi için yeni bir online sistem kurulması gerektiğini aktardı. Bu sayede mağdurların fonlarını direkt olarak online sistem üzerinden alması ve geri ödeme planı hakkında oy kullanması daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Kayyum, mahkeme yoluyla çoktan alacak iddiasında bulunan ancak Mt. Gox’un online sistemine giremeyen kullanıcılar için böyle bir adım atmak istediğini belirtti. Kullanıcılar daha önce onlara verilen alacaklı numarası ve verileri ile yeni sisteme giriş yapabilecekler. Kayıt işleminin 31 Mart 2021 tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerekiyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“BTC Ödemeleri Kusursuz Olacak”

Kobayashi konu hakkında yaptığı açıklamada bu sistemin ödeme planının kusursuz işlemesi için tasarlandığını belirtti. Aralık ayında uzun süredir devam eden sessizliği bozan ve taslak bir ödeme planı sunan Kobayashi, bunun nasıl olduğunu ise basınla paylaşmadı. Mahkeme tarafından yapılan inceleme sonrasında planı onaylanırsa bunun halk ile paylaşılacağı belirtiliyor.

Kayyumun elinde 150.000 Bitcoin olduğu ve bunlarla ödeme yapacağı biliniyor. Söz konusu fonlar bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 5,9 milyar dolar değerinde. 20.000’den fazla mağdurun ise alacak davasına başvurduğu biliniyor. Kripto para borsası saldırıya uğradığı dönemde 850.000 Bitcoin kaybetmiş ve dünyanın en büyük kripto para borsası konumundan dünyanın en değersiz borsası konumuna gerilemişti.

Mt. Gox’un Bitcoin Ödemeleri Fiyatı Düşürecek mi?

Kripto para piyasası Mt. Gox’un yapacağı Bitcoin ödemeleri nedeniyle fiyatın sert bir şekilde düşebileceğine dair bir beklentiye girdi. Mağdurların bu fonları anında satacağının bir garantisi olmasa da birçok kullanıcı 40.000 dolara yakın fiyatı kaçırmak istemeyebilir.

Milyarlarca dolarlık BTC fonlarının hepsinin satılması ise piyasada gerçekten satış baskısı yaratabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar