X


Son Dakika: Bitcoin (BTC) Borsası Mt. Gox, Planını Açıkladı: BTC Fiyatı İçin Olumlu mu?

Mt. Gox'un Bitcoin planı mahkemeye sunuldu.
14:07
15 Aralık 2020

Bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) borsalarından olan Mt. Gox, yaşadığı saldırı sonrasında iflas etmişti. Mt. Gox borsasının mağdur olan kullanıcılara yapacağı ödeme planının bugün açıklanması bekleniyordu ve beklenen açıklama geldi.

Mt. Gox, Bitcoin Planını Sundu

Mt. Gox tarafından mahkemeye sunulan evrakta, rehabilitasyon planı hakkında net bir açıklama veya tarih bulunmuyor. Bunun yerine Mt. Gox borsasına atanan kayyum heyetinin rehabilitasyon planını mahkeme heyetine sunduğu belirtilmekte. 15 Aralık 2020 tarihi itibarıyla belgenin heyet tarafından mahkemeye sunulduğu vurgulanıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Mt. Gox’un Planı Hala Belirsiz

Rehabilitasyon planının hayata geçirilip geçirilmeyeceği ise mahkeme tarafından verilen karar ile belli olacak. Planda herhangi bir zaman vurgusu yapılmazken, planın uygun görülmesi durumunda bunun ilgili taraflara uygun görülen zaman ve şekilde açıklanacağı belirtiliyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı ise bu haber sonrasında 19.300 dolara yükseldi ve yükselişini sürdürüyor.

BTC fiyatındaki yükselişe rağmen şu an için 200.000 BTC hakkında net bir karar verilmiş sayılmaz. Yatırımcıların ise bu belirsizliğin yakında çözüleceğini görmeleri, biraz olsun bu durumu hafifletebilir. Tarih belli olmasa da kayyum heyetinin bir tarih çizelgesi ve planı mahkemeye aktarmış olması da çözüm adına atılan bir adım olarak görülüyor.

Bitcoin, Yüklü Satışlar ile Düşebilir mi?

Mt. Gox borsasından çalınan fonların mevcut değeri milyarlarca doların üzerinde. Ancak kullanıcılara iade edilecek fonun bunun sadece 4’te 1’ini oluşturduğu belirtiliyor.  Bitcoin fiyatı üzerindeki belirsizliğin ise tam anlamıyla Mt. Gox’un planı açıklandıktan sonra biteceği söyleniyor. Dev kripto para borsasının binlerce kullanıcısının fonlarını satıp satmayacakları da aslında bu plana göre belli olacak.

Mt. Gox hacklendiği anlarda 1.000 dolar olan Bitcoin fiyatı, an itibarıyla 19.000 dolar seviyelerinde. Bu da birçok yatırımcının hem kazancını realize etmek hem de uzun süredir yaşadığı mağduriyeti gidermek için satış yapabileceğini gösteriyor. Bitcoin fiyatının yaklaşık 200.000 BTC’nin satışına dayanması ise bir hayli zor. Böyle bir durumun yaşanması BTC fiyatını yeniden Mart 2020 tarihindeki seviyelere geri çekebilir.

Bitcoin fiyatı böyle bir  düşüş yaşasa bile yatırımcıların dipten alım yapmaya ve fiyatı yükseltmeye devam edeceği umut ediliyor. Şu an ise yakın vadedeki tehlike atlatılmış durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar