X

Bitcoin (BTC) Boğa Koşusu Bitmedi: Rallinin Devam Ettiğini Gösteren 4 Etken

Ortaya çıkan 4 etken BTC rallisinin devam ettiğini gösteriyor.
09:15
19 Kasım 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı aniden 18.500 dolardan 17.200 dolara düştükten sonra, bazı yatırımcılar yerel bir zirvenin oluşup oluşmadığını sorgulamaya başladı. Ancak boğa koşusunun hala sağlam bir şekilde devam ettiğini gösteren birçok faktör var.

Yapılan açıklamalara göre ilk geri çekilmenin ardından Bitcoin, şu anda aşırı volatilite olduğunu gösterdi ve bunun bir piyasa belirsizliğine yol açtığı düşünülüyor. Ama bu belirsizlik içinde dahi 4 gösterge BTC’de boğa koşusunun devam ettiğinin sinyallerini veriyor: Balinaların akın etmesi, güçlü piyasa tepkisi, balina kümelerindeki esneklik ve yüksek açık pozisyon.

Bitcoin Balinaları ve BTC Fiyatı

CryptoQuant’ın verilerine göre balinalar büyük miktarlarda BTC satmıyor. Bu eğilime dikkat etmek gerekiyor çünkü Bitcoin 18.000 dolarlık direnci test ettiği bir aşamada yer alıyor ve bu direnç seviyesinin güçlü olduğu düşünülüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, borsadaki balina oranlarının düşük olduğunu dile getirdi ve bunun oluşacak bir satış baskısının önüne geçeceğine değindi. CEO, sadece bu sebeple bile uzun vadede ciddi yükselişlerin yaşanacağını düşündüğünü belirtti.

Balinaları takip eden on-chain bir piyasa analizi firması olan Whalemap de şu anda balinaların Bitcoin için pozitif sinyaller verdiğini ifade ediyor. Çünkü analistlerin açıklamalarına göre, balinalara Kasım ayı boyunca BTC biriktirdi.

Öte yandan analistlere göre BTC’nin temel balina kümesi desteği 16.411 dolarda bulunuyor. BTC’nin 16.400 dolar üzerinde kaldığı sürece bir boğa koşusunun söz konusu olduğu düşünülüyor.

Analistler ise bu konu konuyla ilgili paylaştıkları tablo ile birlikte, “Baloncuklar, balinaların şu anda ellerinde bulundurdukları BTC’yi satın aldıkları fiyatları gösteriyor. Baloncuklar ayrıca destek seviyelerini görselleştiriyor. Geçen sefer 15.762 dolardan sıçradık ve %15 fiyat artışı yaşadık. 16.411 dolarlık yeni balon bu sefer de geçerli olacak mı?” ifadelerini kullandı.

Güçlü Piyasa Tepkisi

Bitcoin’in direncini gösteren olumlu balina verilerine ek olarak, son 24 saat içinde her büyük satışın büyük bir satın alma baskısı ile geri çevrildiği görülüyor.

18 Kasım’da Bitcoin 17.215 dolar ve 17.284 dolara düştü ve 18.520 dolarlık zirvesinden büyük geri dönüşler kaydetti. Yine de BTC her küçük düzeltmeden hemen sonra toparlandı ve çoğu zaman 17.600 doların üzerinde sabitlendi.

Açık Pozisyonlar Artıyor

Skew’den alınan veriler, Bitcoin vadeli işlemler piyasasında açık pozisyonların arttığını gösteriyor. Vadeli işlem piyasasının açık pozisyonlarının, tüm uzun ve kısa sözleşmelerin toplamını gösterdiği ifade ediliyor.

Yüksek açık pozisyon tipik olarak, Bitcoin fiyatı hakkında spekülasyon yapan çok sayıda yatırımcı olduğu anlamına geliyor. Yakın vadede bu durum büyük fiyat hareketlerinin kaçınılmaz olduğu anlamına geliyor. Volatilite artışının BTC‘nin artmasına mı yoksa derin bir düzeltmeye mi sebep olacağını ise zaman gösterecek.

Ancak yukarıdaki verilerle birleştiğinde bu tür bir hareketin muhtemelen yukarı yönlü olacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar