X


3 Rallide Yanılmayan İndikatöre Göre Bitcoin’in (BTC) Yükselişi Bitti mi?

Bitcoin rallisinde sona gelindi mi?
18:24
18 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 6 aylık süre içerisinde %80’in üzerinde bir artış yakaladı ve fiyat kısa süre önce 18.500 dolar seviyesine kadar çıktı. Bitcoin fiyatının bu beklenmeyen yükselişi bazı yatırımcılarda FOMO başlatsa da şu an hafif tökezleyen BTC/USD işlem çifti bazı yatırımcılara göre sert bir düşüşe zemin hazırlıyor.

Bitcoin Fiyatı İçin 18.000 Dolar Son Nokta Mı?

Peki Bitcoin fiyatının yükselişi gerçekten de ifade edildiği gibi 18.000 dolar seviyesinde tıkandı mı? Aslında daha önceki rallilerde önemli bir sinyal olarak görülmüş olan Mayer Multiple indikatörü, şimdi de yatırımcılara yol gösterebilir. Fiyatın 200 günlük hareketli ortalama ile olan oranını dikkate alan bu indikatör, 16 ayın en yüksek seviyesine yani 1.67 noktasına kadar yükseldi. Ancak bu indikatörün yine de 2017 yılındaki boğa koşusunda görülen 2.4 sınırından bir hayli uzakta olduğu görülüyor.

Mayer Multiple indikatörü 2016 yılındaki blok ödülü yarılanması sonrasında da benzer değerlere ulaşmıştı. BTC o tarihlerde 650 dolardan işlem görüyordu ve boğa piyasasının son düzlüğünde 650 dolar noktasına kadar yükseldi. 1 Aralık 2017 tarihine gelindiğinde ise indikatörün 2.4 seviyesine ulaştığı görülmüştü. 22 Aralık tarihinde ise BTC fiyatı bir anda 12.000 dolar seviyesine kadar düştü.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu İndikatör BTC İçin Yükseliş Sinyali Veriyor

Benzer fiyat hareketleri 2013 yılının Nisan ve Kasım aylarında da görülmüştü. Söz konusu indikatör 2.4 noktasına kadar yükseldikten sonra sert bir düşüş geldi. 2019 yılındaki boğa koşusuna bakıldığında da bu indikatörün 2.4 seviyesine ulaşmasından sonra fiyatın 14.000 dolar noktasında tıkandığı ve düşüşe geçtiği tecrübe edilmişti.

btc

Google Trends de BTC Rallisinin Başlamadığını Gösteriyor

Yani Mayer Multiple indikatörünün üç önemli boğa koşusunda da yatırımcıları yanıltmadığı ve 2.4 seviyesine gelindikten sonra sert düşüşe geçildiği görülüyor. Bu da Bitcoin fiyatının 18.000 dolarda takılıp kaldığını düşünen yatırımcılara ve analistlere net bir cevap olacaktır. Google Trends verileri de benzer bir tablo ortaya koymakta.

Bireysel yatırımcının ilgisini ölçmek için kullanılan Google Trends verilerine göre Bitcoin henüz 2017 yılındakine benzer bir FOMO’ya ulaşamadı. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle Google Trends üzerindeki küresel Bitcoin aramalarının seviyesi 13 olarak gözüküyor. 2017 yılı boğasında ise bu oran 93 seviyesine kadar gelmiş ve dünya çapında bir Bitcoin çılgınlığı başlamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar