X

Uzman İsim Uyardı: Bitcoin’de (BTC) Kaybetmemek İçin Yapmanız Gerekenler

Piyasanın önemli ismi, Bitcoin’de riski en aza indirmenin ipuçlarını verdi.
10:03
19 Kasım 2020

Deneyimli yatırımcı Peter Brandt, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda kripto para birimi konusunda yeni olan yatırımcılarla bazı tavsiyelerini paylaştı. Brandt açıklamalarında, yatırımcıların nerede yanlış yaptığını dile getirdi ve yeni yatırımcıları bu hatalara düşmemeleri konusunda uyardı.

Stop Loss Kullanın!

Brandt yaptığı açıklamalarda eski borsa analistlerinin en büyük hatayı stop loss kullanmayarak yaptığını ve bu sebeple çok fazla para kaybettiklerini dile getirdi.

Brandt, 10 eski borsa analistinden 9’unun, “koruyucu bir durdurma emrine ihtiyaçları olmadığından emin oldukları yatırımların en büyük pişmanlıkları olduğunu” söyleyeceklerini ifade etti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Brandt bu ifadeyi farklı piyasalar için dile getirdiğini ancak aynı durumun Bitcoin (BTC) için de geçerli olduğunu belirtti.

Stop Order

Stop order yani durdurma emri, bir varlık belirli bir seviyeye ulaştığı anda devreye giren bir emir türü olarak tanımlanabilir.

Ani bir düşüş durumunda kayıpları önemli ölçüde sınırlayabildiği için riski yönetmek amacıyla stop order belirlenmesinin önemli olduğu düşünülüyor. Örneğin, Bitcoin için 12.000 dolar seviyesinde önemli bir destek varsa yatırımdan çıkmak için 11.900 dolarlık bir stop order belirlenebilir.

Buna bağlı olarak koruyucu durdurma emirleriyle ilgilenen yatırımcılar, ciddi bir geri çekilme sırasında bakiyelerinin potansiyel olarak tamamını kaybetmek yerine küçük bir zararla piyasadan çekilebilirler.  Bununla birlikte balinalar, kilit destek seviyelerinde stop loss’tan faydalanarak BTC piyasasını manipüle edebilir ve bu da kripto paranın hızla yönünü tersine çevirmeden önce düşmesine neden olur.

Bitcoin Hala Yüksek Volatiliteye Sahip

2017 yılında yaşanan ralli ile günümüzdeki ralli arasındaki hiçbir fark olmadığını düşünenler var. Ancak 2017 yılındaki rallinin çok daha gürültülü olduğunu ve günümüzde yaşanan hareketlerin çok daha sessiz gerçekleştiğini ifade edebiliriz. Yine de günümüzde de volatilitenin oldukça yüksek olduğu görülüyor.

Buna ne güzel örnek olarak da BTC’nin dakikalar içinde önce 18.500 dolara yükselmesini ve ardından 17.200 dolara düşmesini gösterebiliriz. Dolayısıyla her ne kadar bir ralli içinde olsak da yatırımcıların risklerini en aza indirecek yöntemleri kullanmasının önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

Brandt gibi tecrübeli isimlerin de her seferinde belirttiği gibi kripto para ekosisteminde kulaktan dolma bilgilerle değil gerçek araştırmalarla hareket etmek, risklerin en aza indirilmesi için önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar