REN Coin Nedir?

REN Coin, REN projesinin yerel token’ıdır.
11:08
19 Kasım 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

REN Coin, REN projesinin yerel token’ıdır ve Darknode’lar olarak bilinen RenVM’yi çalıştıran node’lar için bir bağ görevi görüyor. Ren, Blockchain’ler arasındaki likiditeyle ilgili engelleri ortadan kaldırarak merkezi olmayan finansın (DeFi) birlikte çalışabilirliğini ve dolayısıyla erişilebilirliğini genişletmeyi amaçlamaktadır.

Bunun yanı sıra eskiden Republic Protocol olarak bilinen Ren, 2018’de 34 milyon dolarlık ICO’sunu tamamlayarak, Mayıs 2020’de sanal makine ana ağı RenVM’yi piyasaya sürdü.

REN Nedir?

REN, sMPC ağına (RenVM) güç sağlayan bir Darknode çalıştırmak için bağ olarak kullanılan token’dır. Merkezi olmayan Darknode ağı izinsizdir. Ancak çok sayıda kimliğin taklit edilmesini önlemek için, bir Darknode’u kaydetmek ve çalıştırmak için 100.000 REN coin’lik bağ gerekli. Bu, kötü niyetli kişilerin sınırsız sayıda Darknode çalıştırmasını ve kötü bir şekilde faaliyet gösteren Darknode’lar ile ağı bunaltmasını önüyor..

Kullanıcılar kaydettikleri her darknode için 100.000 REN almalı ve bunu bir Ethereum akıllı sözleşmesine bağlamaya hazır olmalı. Bu tutar, Darknode’un kaydı kaldırıldıktan sonra iade ediliyor. Darknode’lar ve onları yönetenler ağa katkıda bulundukları için BTC, ETH, ZEC, DAI ve ERC-20 token’larında ödüller kazanıyor.

Buna ek olarak bir sanal makine protokolü olan RenVM, merkezi olmayan uygulamalar için birlikte çalışabilirliği güçlendiren, zincirler arası kredi verme, takas, teminatlandırma ve daha fazlasını etkinleştiren bir ağ olarak tanımlanıyor.

RenVM, ölçeklenebilen pratik birlikte çalışabilirlik çözümlerinden birini sağlıyor. Aynı zamanda birden çok girdi ve birden çok taraf üzerinden gizli hesaplamaya izin veren tek çözüm olarak tanılanıyor. Aslında RenVM, kendi başına bir ürün veya uygulama değil, geliştiricilerin DeFi uygulamalarına çapraz zincir işlevselliği getirmelerine olanak tanıyan bir ağdır.

RenVM, işlem gücüne ve depolama alanına katkıda bulunmak için ödüller kazanan Darknode’lar adlı bir makine ağı tarafından desteklenmektedir. Yani RenVM, merkezi olmayan sanal makineler tarafından desteklenen bir ağdır. Bu sanal makine, ağ bant genişliğine, hesaplama gücüne ve depolama kapasitesine katkıda bulunmak için birlikte çalışan binlerce makinede çoğaltılıyor. Bu makineler Darknode’lar olarak biliniyor. Darknode’lar, RenVM aracılığıyla işlem gören hacimden pay alıyor.

Bunlara ek olarak RenVM, blok zincirleri arasında izinsiz değer alışverişini mümkün kılarak birlikte çalışabilirliği DeFi’ye getiriyor. Bu da Ethereum ekosistemine daha fazla likit varlık ekleyerek DeFi’nin kullanımını doğrudan geliştiriyor. DeFi uygulamasından bağımsız olarak RenVM, ilk kez sorunsuz ve merkezi olmayan birlikte çalışabilirliğe izin veren yerel bir çapraz zincir kullanıcı deneyimi sağlayabilir.

REN Coin Yorum

REN coin yatırımcıları, REN’in geleceğini parlak olduğuna inanıyor. Özellikle Bitcoin fiyatının artışa geçmiş olması ile REN’in de önümüzdeki haftalarda yükseleceği düşünülüyor. Özellikle REN coin’in arzının çok yüksek olmaması fiyat artışı beklentilerini arttıyor gibi görünüyor.

Ayrıca bunlara ek olarak yatırımcıların REN coin’i genel olarak orta ya da uzun vadeli yatırım olarak değerlendirdikleri görünüyor.

Yatırımcıların konuya bakış açılarını daha net değerlendirmek için REN’in güncel fiyat hareketlerine göz atmakta yarar var.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,3151 dolardan işlem gören REN token, CoinMarketCap verilerine göre 278.789.349  USD piyasa hacmi ile piyasa değeri açısından 54. sırada yer alıyor. Ayrıca REN BTC işlem çiftinde de token’ın Bitcoin karşısında 0,00001778 BTC’den işlem gördüğünü belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak REN coin 1 Eylül 2020 tarihinde 0,5932 dolar ile rekor seviyeyi görürken 27 Kasım 2018 tarihinde 0,0153 dolar ile dip seviyeyi gördü. REN token’ın şu anda dolaşımda 884.532.525 adet bulunduğunu ve toplam rakamın 999.999.633 REN’e ulaşacağını belirtmekte de  fayda var.

REN Coin Nasıl Alınır?

REN coin, piyasa hacmi bakımından en büyük kripto para işlem platformu olan Binance aracılığı ile güvenilir bir şekilde satın alınabilir. 6 Aralık 2018 tarihinde Binance’de listelenen REN coin ile kullanıcılar REN/USDT, REN/BTC ve REN/BNB işlem çiftlerinde işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar