X


Bitcoin Analiz

Bitcoin teknik analizi nasıl yapılır?
15:26
21 Mayıs 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) hareketlerini önceden tahmin etmek imkansız olmasa da bir hayli zor. Bitcoin analizi yapmak için temel veya teknik gibi birden fazla yöntem var ve bunlar da aralarında birçok farklı dala ayrılıyor. Teknik analiz içerisinde farklı uzmanların ortaya koyduğu grafikler, indikatörler ve buna benzer unsurlar dikkate alınırken temel analiz söz konusu olduğunda da on-chain analizi veya önemli haber analizi gibi durumlar devreye giriyor. Bitcoin analizi yapmak, sadece kripto para piyasasına bakmakla da mümkün olmayacaktır.

Bitcoin veya kripto para analizi yapmadan önce bunların küresel finans sektörünün içerisindeki varlıklar olduğu hatırlanmalı. Bu da Bitcoin analizini doğru bir şekilde yapabilmek için aslında küresel finans sektörü analizinin yapılması gerektiğini gösteriyor. 2019 yılında ABD ve Çin arasındaki gerginlik, BTC ve altın gibi değer saklama araçlarına olan ilgiyi arttırmıştı. Bitcoin’in insanlar için güvenli liman özelliği sunduğu ve aynı zamanda volatilitesi sayesinde farklı hedefleri olan yatırımcılara da hizmet ettiği bilinmeli.

Koronavirüs pandemisi bu sebeple en çok BTC’ye yaradı ve artan enflasyon karşısında insanların deflasyonel bir varlık olan BTC’ye kaçtığı görüldü. Bitcoin rekor bir yükselişten sonra ise şimdi yavaş yavaş düşüşe geçti ve bunun da makro-ekonomik durum ile alakası var.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin Son Durum

Bitcoin son duruma bakıldığında son 7 günde %25 düşüş yaşandığı, 24 saat içerisinde ise bunun %1,7 olduğu görülebilmekte. 37.344 dolardan işlem gören BTC, toplam 700 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Bitcoin kısa süre önce ise 1,5 trilyon dolarlık piyasa değerine sahipti ve kripto para sektörü toplamda 3 trilyon dolarlık değere ilerliyordu. Kripto para sektöründeki yükselişler kadar düşüşlere de hazırlıklı olmak gerekiyor ve son durum bunun en net örneği

Bitcoin nereden ve nasıl alınır?

Bitcoin analizi yaptıktan sonra BTC almak veya satmak için ise kripto para borsaları kullanabilir. Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsası ise Binance olarak bilinmekte. Binance üzerinden BTC’nin yanı sıra birçok diğer kripto para birimini de satın almanız mümkün olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar