reklamı kapat

Bitcoin Ağında Merak Edilen Veriler Açıklandı 

Kazılan Bitcoin'lerin ne kadarı aktif olarak alınıp satılmakta?
13:40
19 Haziran 2020

Blockchain ve kripto para araştırma firması Chainalysis’in yaptığı son çalışma, uzun süredir merak edilen bir duruma açıklık getirdi. Kripto para yatırımcılarının büyük bir kısmı kazılan BTC’lerin aktif olarak ne kadarının alım satım için kullanıldığını merak etmekteydi. Bu durum madencilerin durumunu ve piyasadaki satış baskısını ortaya çıkartacağı için aslında önemli bir bilgi olarak görülüyor.

Aktif Olarak Ne Kadar BTC Alınıp Satılıyor?

Chainalysis tarafından yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre ise bu tarihe kadar kazılan BTC’lerin sadece %19’u aktif olarak alım satım için kullanılmakta ve yatırımcıların cüzdanları arasında dolaştırılmakta. Chainalysis, bu tarihe kadar kazılan BTC’lerin %20’sinin veya daha fazlasının bir daha ulaşılmayacak şekilde kaybolduğunu açıkladı.

Söz konusu kaybolma yanlış adrese gönderim yapma gibi unsurlardan ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra özel anahtarı unutulan veya kaybedilen donanım cüzdanları, Satoshi Nakamoto’nun içerisinde milyonlarca BTC olduğu düşünülen cüzdanı gibi unsurlar da bu miktarı arttırmakta. Sirkülasyondaki miktarın geri kalanı yani yaklaşık %60’lık bir oran ise uzun vadeli yatırımcıların cüzdanlarında durmakta.

“Kurumlar” olarak belirtilen kesimin ise aldıkları BTC’lerin yaklaşık olarak %25’ini sattıkları ve ortalamada asla bunun üzerine çıkmadıkları görülüyor. Bu da kurumsal yatırımcıların Bitcoin‘e olan güvenlerini ortaya koyuyor. En çok alım satım yapan grubun ise bireysel yatırımcılar ve bakiyesi 10 BTC’nin altında olan cüzdanlar olduğu aktarılmakta.

Zaten uzun vadeli BTC yatırımı yapma eğiliminde olan kurumsal yatırımcılar, yeni dijital dönemin başlaması ile beraber BTC yatırımlarını çok daha fazla arttırabilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.