Bir Ülke Daha Ekonomik Yaptırımlar Sebebiyle Kriptolara Sığınıyor

Özet

  • Kripto paralar ekonomik yaptırımlardan kaçış yolu olarak görülmeye devam ediyor...
12:00
3 Temmuz 2019

Reuters’ın 3 Temmuz tarihli bir haberine göre Küba, Amerika’nın ekonomik yaptırımlarından kaçınmak için kripto para kullanan ülkeler arasına katılmayı düşünüyor.

Kripto Paralar Yardımcı Olacak

Cointelegraph’ın haberine göre yerel televizyonda yayınlanan bir program esnasında ülkenin devlet başkanı Miguel Diaz-Canel kripto para kullanımı ile ilgili açıklamalar yaptı. Canel’in açıklamalarına göre bu plan, nüfusun yaklaşık olarak dörtte biri için sermaye arttırımına yardımcı olacak ve reformlar için yapılan ödemelerde yardımcı olacak.

Venezüella’nın yaşadığı ekonomik problemler Küba’yı da ciddi bir şekilde etkiledi. Çünkü Venezüella ekonomisi iyiyken Küba’ya yardım ediyordu. Dolayısıyla Küba da yeni çıkış yolları aramaya başladı.

Ülkenin Ekonomi Bakanı Alejandro Gil Fernandez ülkenin bu yeni ekonomik planıyla ilgili, “Ulusal ve uluslararası ticari para transfer işlemlerinde kripto para kullanımını inceliyoruz ve bu konuda akademisyenlerle beraber çalışıyoruz.” açıklamasını yapıyor.

Ekonomik Yaptırımlara Karşı Kriptolar

Venezüella’nın, Amerika’nın uyguladığı ekonomik yaptırımlar karşısında kendi ürettiği petrol destekli kripto para Petro’yu geçen yıl kullanmaya başladığını biliyoruz. Ancak ekonomik yaptırımları ortadan kaldırmak için tasarlanan bu kripto para, uluslararası ilgi eksikliği nedeniyle şimdiye kadar istenilen etkiyi yaratmadı.

Venezülla’nın yanı sıra kripto paraları çıkış yolu olarak gören bir ülke de İran… İran, Amerika’nın yaptırımlarından kurtulmak için kripto para basacağını 2018 yılında açıklamıştı. Ülke, Ocak ayında yaptığı açıklamalarda Riyal destekli kripto paranın yakın zamanda basılacağını belirtmişti.

Bunların yanında Küba’nın diğer ülkeler gibi kendi kripto para birimini mi çıkaracağı yoksa Bitcoin gibi var olan kriptolardan mı yararlanacağı henüz belli değil. Gil Fernandez’e göre, kripto para birimleri tarafından desteklenecek reformlara ülkenin çok ihtiyacı var. Çünkü ülke ekonomisi hala büyük ölçüde Sovyet prensipleriyle yönetiliyor ve kripto paralar bu noktada merkezsizlik sağlayabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar